Wybrano Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Jakie będzie miał obowiązki?

fot. um.warszawa.pl

Damian Jaworek został wybrany na Rzecznika Praw Uczniowskich poprzez otwarty konkurs. Odpowiedziało na niego 16 kandydatów. Odpowiednie kryteria spełniło 9 z nich, a ostatecznie na rozmowę kwalifikacyjną zaproszono 2. W tym procesie wybrany został Damian Jaworek, to socjolog, antropolog oraz Laureat II nagrody im. Floriana Znanieckiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Bardzo dziękuję za zaufanie i powierzenie mi funkcji Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Chciałbym, żeby uczniowie postrzegali szkołę jako bezpieczną przestrzeń do własnego rozwoju i edukacji – mówi Damian Jaworek.

Moim zadaniem będzie łagodzenie konfliktów drogą mediacji przy wsparciu specjalistów, pomoc w przezwyciężaniu różnych trudności w szkołach, przede wszystkim budowanie pomostów między uczniami i między uczniami a nauczycielami, tworzenie warunków do podejmowania działań na rzecz szerzenia kultury dialogu i włączania uczniów w podejmowanie decyzji o regułach współżycia społeczności szkolnej – dodaje.

Do obowiązków Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich będzie należało m.in.

  • Koordynowanie programów polityki oświatowej m.st. Warszawy. Inicjowanie i opracowywanie działań podnoszących atrakcyjność oferty edukacyjnej i wychowawczej podległych placówek. Bieżąca współpraca z instytucjami oraz organizacjami zewnętrznymi zajmującymi się działalnością związaną z edukacją;
  • informowanie uczniów o przysługujących im prawach, organizowanie spotkań, debat, warsztatów o charakterze informacyjnym, promowanie postaw demokratycznych, partycypacji społecznej, zasad równości, przeciwdziałania dyskryminacji, wskazywanie ścieżek postępowania w przypadkach naruszania praw uczniowskich oraz przejawów dyskryminacji;
  • współpraca z władzami szkół i placówek oświatowych, w tym wsparcie przy opracowywaniu zapisów w statutach szkolnych chroniących prawa ucznia, współpraca z Młodzieżową Radą m.st. Warszawy, dzielnicowymi radami młodzieżowymi oraz samorządami szkolnymi.

Bardzo się cieszę, że Warszawa wybrała rzecznika praw uczniowskich. Co ważne, w prawie oświatowym nie ma obowiązku powoływania osoby na takie stanowisko na poziomie samorządów terytorialnych, ale jesteśmy przekonani, że to słuszna decyzja. Pan Damian Jaworek, który został wyłoniony w otwartym konkursie na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich, ujął nas ogromną wiedzą i doświadczeniem w obszarze edukacji – komentuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.