Powstanie Warszawskie jest nierozerwalnie związane z naszym miastem i jego mieszkankami i mieszkańcami. Oczywiście jak co roku upamiętniamy wydarzenia z 1944 roku w całej Warszawie, także w dzielnicach, które dawniej były poza granicami miasta. Powstanie Warszawskie mamy w sobie i chcemy, aby kolejne pokolenia także o nim pamiętały, dlatego zachęcam do udziału w obchodach rocznicowych, przede wszystkim w spotkaniach z powstańcami, które zapadają w pamięć na długie lata – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.
Serce Sorry Boys jest w Warszawie
Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego zespół Sorry Boys stworzył płytę „Moje serce w Warszawie”, której tematem przewodnim jest właśnie stolica. Powstało osiem niepowtarzalnych utworów, których siłą jest pamięć i miłość niesiona przez pokolenia. Piotr Blak, współzałożyciel zespołu, podarował Beli Komoszyńskiej do zaśpiewania treść listu swojego dziadka, Powstańca Warszawskiego Jana Kluczewskiego ps. Krawczyk.
Premierowy koncert, na którym zaprezentowany zostanie materiał z tej płyty jest zaplanowany na 21 lipca, o godz. 20:00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety są do nabycia w kasie MPW oraz na bilety.1944.pl i eventim.pl.
Gra terenowa i spektakl teatralny
29 lipca odbędzie się gra terenowa dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Podczas tego wydarzenia Park Wolności zamieni się w powstańczą ulicę. Uczestnicy, dzięki przygotowanym zadaniom, dowiedzą się, kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Będą mogli poćwiczyć spostrzegawczość, wykazać się sprytem oraz zręcznością jak prawdziwy chwat. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii „Chwaty”. Wstęp wolny. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl.
W programie obchodów jest także spektakl teatralny „Cisza” w reżyserii Michała Zadary, na który składają się dwie części. Pierwsza część spektaklu to refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych. Druga część to jednoaktówka – bez ani jednego dźwięku. Pokazy „Ciszy” odbędą się od 3 do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na bilety.1944.pl.
(Nie)zakazane piosenki
Podczas tegorocznych obchodów odbędzie się też wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Będzie można usłyszeć takie piosenki jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Mała dziewczynka z AK”. Koncert 1 sierpnia, o godz. 20:30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprowadzi Tomasz Wolny.
„Wolność łączy”
W tym roku już po raz 7. odbędzie się akcja społeczna „Wolność łączy”, której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. 1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w wybranych miejsca upamiętniających akcje i wydarzenia z Powstania Warszawskiego będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku. Więcej o tegorocznym programie można przeczytać tutaj.