Głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego trwało od 15 do 30 czerwca. W jego trakcie warszawiacy mogli wybrać spośród 1327 projektów. 1189 z nich dotyczyło tylko poszczególnych dzielnic, a 138 całego miasta. 13 lipca odbyła się gala, na której przedstawiono zwycięskie projekty i ich autorów.
Po 9 latach działania budżetu obywatelskiego mogę śmiało powiedzieć, że realizacje wykonywane w jego ramach stały się bardzo ważną częścią tkanki miejskiej. Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują nas kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tą chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Kto najliczniej głosował w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego?
W tym roku frekwencja w głosowaniu była nieco niższa niż w 2021 roku. Wzięło w nim udział tylko 88 861 osób. Dla porównania w zeszłym roku zagłosowało ponad 93 tys. Aż 99 proc. mieszkańców zdecydowało się zagłosować za pośrednictwem internetu. Prawie 30 proc. głosów oddano ostatniego dnia. Najliczniej głosowały osoby w przedziale wiekowym 25-34 i 35-44. W tym roku bardziej obywatelską postawą wykazały się kobiety niż mężczyźni. 62 proc. głosujących to kobiety, a 38 to mężczyźni. Budżet obywatelski najchętniej wspierali mieszkańcy Ursusa, gdzie zagłosowało 73 osoby na 1000. Drugie miejsce pod tym względem zajęła Białołęka z wynikiem 71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy.
Jakie projekty ogólnomiejskie wybrali warszawiacy?
Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył projekt: 2050 drzew dla Warszawy, którego wartość szacowna jest na około 5,8 mln złotych. Kolejne dwa projekty, które zajęły wzbudziły największe zainteresowanie mieszkańców stolicy to: Asfaltowe drogi dla rowerów oraz Wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach i izbach przyjęć. Wystarczającej liczby głosów nie uzyskał głośny projekt aktywistów z Homokomando, którzy domagali się powrotu tęczy na plac Zbawiciela.
Na jakie projety dzielnicowe głosowali warszawiacy?
Warszawiacy najchętniej głosowali na projekty, które dotyczyły rozbudowy infrastruktury rowerowej i ekologii. W poszczególnych dzielnicach zwyciężyło wiele projektów zakładających stworzenie dodatkowej zieleni. Mieszkańcy Pragi-Północ wybrali m.in. projekt Mniej betonu na Pradze, podobny pomysł wybrano także w Wilanowie i Bielanach oraz Śródmieściu. Warszawiacy chętnie popierali też pomysły takie jak Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe i Spójna sieć dróg rowerowych na Ursynowie. Szczegółowe wyniki tegorocznej edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego można zobaczyć tutaj. Niedawno poznaliśmy też rezultat mazowieckiego budżetu obywatelskiego.