Ostatnia wystawa w dotychczasowej siedzibie Muzeum, zatytułowana „Psychociała, nie figury,” będzie hołdem dla dwóch wybitnych artystek – Marii Jaremy i Marii Prymaczenko. Weekend między 15 a 17 września będzie należał do Marii Jaremy, pionierki awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego. W ramach konferencji naukowej o tytule „Psychociała, nie figury,” międzynarodowe grono historyczek sztuki, kulturoznawczyń, badaczek literatury i kuratorek przedstawi swoje analizy i dyskusje dotyczące twórczości Jaremy. To doskonała okazja, by bliżej poznać jej dorobek oraz wkład w polską awangardę.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz kilkunastu dzieł Marii Jaremy oraz odczyty tekstów Jaremianki w wykonaniu aktorek Marty Malikowskiej i Sandry Korzeniak.
Prace Marii Prymaczenko w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Oprócz twórczości Marii Jaremy, ostatnia wystawa w dotychczasowej siedzibie Muzeum przybliży twórczość Marii Prymaczenko, jednej z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prace Prymaczenko nabierają szczególnej wymowy, pełnej radości, ale także jawnego sprzeciwu wobec wojny.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad
Nowa siedziba na placu Defilad będzie miała dziewięć razy większą powierzchnię wystawienniczą niż dotychczasowy pawilon nad Wisłą. Budynek zapewni przestrzeń na prezentację stałych wystaw, kolekcji muzealnych oraz różnorodnych wydarzeń artystycznych. Ponadto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie posiadać kino z 150-osobową widownią oraz ogólnodostępny parter z małą galerią i księgarnią.
Docelowo na placu Defilad planowane są dwa obiekty, ułożone w kształt litery L. Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie sąsiadować z Teatrem Rozmaitości.
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowej lokalizacji będzie miało miejsce w drugiej połowie 2024 roku.
7. edycja Refugees Welcome
Oprócz tego, już pod koniec września wystartuje 7. edycja akcji „Refugees Welcome” organizowana wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. To inicjatywa artystów na rzecz uchodźców. Na aukcję charytatywną trafi ponad 80 dzieł sztuki, które będzie można zobaczyć od 29 września do 10 grudnia.
To z pewnością ekscytujący okres dla miłośników sztuki w Warszawie. Przeprowadzka Muzeum Sztuki Nowoczesnej do nowej siedziby na placu Defilad otwiera nowe możliwości dla promocji i eksploracji sztuki współczesnej.