Tunel pod ulicą Prostą powstał w latach 50. lub 60. ubiegłego wieku. Wówczas prawdopodobnie służył on do transportu poczty między dwoma budynkami znajdującymi się po przeciwnych stronach ulicy. Z południową stroną ul. Prostej sąsiadowały tyły zakładów poligraficznych Domu Słowa Polskiego, a u zbiegu Prostej i Wroniej znajdowały się obiekty spedycji, skąd rozwożono gazety po kraju.
Sam tunel składa się z trzech wysokich na 2,05 metrów części: komory głównej, korytarza głównego oraz korytarza bocznego. Jego łączna długość to 84 metry. Stan techniczny tunelu jest fatalny, a na suficie komory głównej pojawiły się stalaktyty, będące efektem przecieków wody przez strop, zawilgocone są też ściany obiektu.
Tunel od lat stoi niewykorzystywany, dlatego ZDM nie rozpatrywał jego remontu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zabetonowanie tunelu, ma wypełnić go 900 m sześć. betonu. Dzięki temu jezdnie ul. Prostej oraz torowisko będą bezpieczne. Betonowanie rozpoczęło się w nocy z 7 na 8 grudnia. Zakończenie prac jest przewidziane w nocy z 17 na 18 grudnia.
Tunel wypełniamy mineralną mieszanką wytworzoną z kruszywa, spoiwa cementowego, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mieszanka jest samozagęszczalna, co oznacza, że po wypełnieniu nią danej przestrzeni (obiektu) nie wymaga przed zastygnięciem wibrowania (ubijania). Po stwardnieniu posiada zaś właściwości zagęszczonego gruntu, podbudowy lub chudego betonu. Plusem jest też to, że taka mieszanka eliminuje dostęp wilgoci i tlenu — informuje ZDM.