Większość warszawiaków i warszawianek zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową – łącznie na realizację zadań w tych kategoriach miasto przeznaczy blisko 70 mln zł. Najadroższy projekt ogólnomiejski to Remont chodników i ścieżek rowerowych w Warszawie oraz nasadzenie krzewów – na jego realizację zostanie przeznaczonych 6 073 040 złotych. Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to Zieleń zamiast betonu na Pradze-Południe za 1 744 547 zł. Największym poparciem mieszkańców w 10. edycji cieszył się ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy – zagłosowały na niego aż 27 564 osoby. Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie Budżetu Obywatelskiego.
– Siłą napędową budżetu obywatelskiego są ludzie – zgłaszają projekty i wybierają te, które należy zrealizować – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali. Szczególne podziękowania kieruję do autorów projektów. Wiem, że włożyli dużo pracy, aby najpierw przygotować i zgłosić swoje propozycje, a później zachęcić mieszkańców do głosowania – dodaje.
Wśród 325 zwycięskich projektów, oprócz projektów dotyczących zieleni i infrastruktury rowerowej, znalazły się pomysły zakładające m.in. doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych w miejskich szpitalach, organizację zajęć psychologicznych dla dzieci i młodzieży, zakup nowych książek i audiobooków w bibliotekach oraz organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.
W głosowaniu wzięło udział 85 048 osób. Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie zagłosowały 63 osoby na 1000 mieszkańców dzielnicy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Rembertów i Białołęka (56 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy), a tuż za podium uplasował się Wawer (55 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy).
Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną, z czego ponad 25 proc. wszystkich głosujących przez internet, zagłosowało ostatniego dnia głosowania. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Jak co roku, zagłosowało więcej kobiet (63 proc.) niż mężczyzn (37 proc.).