Zmarła Elżbieta II. 26 lat temu odwiedziła Warszawę. Zobaczyła m.in. warszawskie liceum i Park Skaryszewski

fot. @Zamek_Krolewski Twitter

Podczas swojej jedynej wizyty w Polsce Królowa Elżbieta II odwiedziła wraz z księciem Filipem Warszawę i Kraków. 25 marca 1996 roku monarchów ugościł prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z pierwszą damą Jolantą Kwaśniewską. Elżbieta II przyleciała na Okęcie, skąd wyruszyła do Pałacu Prezydenckiego. Wraz z parą prezydencką powitało ją około 40 osób. Po oficjalnym powitaniu królowa wymieniła odznaczenia i upominki z prezydentem Polski. Aleksander Kwaśniewski otrzymał Wielki Krzyż Rycerski Orderu Łaźni, a królowa Order Orła Białego. 

Podczas swojej wycieczki po Warszawie Elżbieta II odwiedziła Stare Miasto, po którym oprowadzał ją ówczesny prezydent stolicy Marcin Święcicki. To tam też czekały na nią tłumy warszawiaków. Ponadto monarchini zobaczyła na własne oczy Umschlagplatz i oddała tam hołd ofiarom Holocaustu. Następnie wraz z mężem udała się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyła wieniec oraz zasadziła symboliczne drzewko, które miało upamiętnić 400-lecie stołeczności Warszawy. Wieczorem Królowa przybyła na oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim. 

Elżbieta II w polskim parlamencie

Podczas drugiego dnia wizyty Elżbieta II wystąpiła przed połączonymi izbami polskiego parlamentu. To tam spotkała się z marszałkiem sejmu Józefem Zychem, marszałkiem Senatu Adamem Struzikiem i premierem Cimoszewiczem. Królowa opowiedziała o wspólnej historii jej narodu i Polski, a także nawiązała do swojego przodka króla Kanuta, który był siostrzeńcem Bolesława Chrobrego. Podkreśliła też ważną rolę, jaką odegrała Polska w czasie II wojny światowej. 

Wojna nas połączyła, ale potem podzieliła, bo rok 1945 nie wszystkim przyniósł wolność — przypomniała Elżbieta II.

Tym bardziej więc cieszyliśmy się z odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i z podjętej przez was decyzji ubiegania się o członkostwo w europejskich i zachodnich instytucjach. Mocno popieramy poszerzenie Unii Europejskiej i NATO, solidaryzujemy się z waszym dążeniem do przystąpienia do tych organizacji i zdecydowanie twierdzimy, że dążenie to nie może być przedmiotem weta ze strony jakiegokolwiek kraju — oświadczyła.

Gdy królowa wypowiedziała po polsku słowa „żeby Polska była Polską” posłowanie i senatorowie zgotowali jej owację na stojąco. 

Kolejnym punktem na trasie królowej Elżbiety było Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, gdzie spotkała się z uczniami i nauczycielami, a także ministrem edukacji i pierwszą damą. Spotkała się również z Lechem Wałęsą w Belwederze, na którego zaproszenie przybyła do Polski. Następnie Elżbieta II odwiedziła Park Skaryszewski, w którym złożyła hołd brytyjskim lotnikom zestrzelonym przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Tego dnia królowa odwiedziła również British Council, gdzie odsłoniła tablicę upamiętniającą tę wizytę oraz otwarcie nowych biur, biblioteki i centrum językowego. Ponadto w Pałacu na Wodzie w Łazienkach królowa spotkała się z pracownikami ambasady brytyjskiej. Z kolei książę Filip odwiedził Ośrodek Prawa Brytyjskiego i Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatni wieczór w Warszawie królewska para spędziła w Teatrze Wielkim, następnie udała się do Krakowa. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.