Początki Kolonii Urzędniczej sięgają wieku XVIII, ale to lata dwudzieste XX wieku przyniosły najważniejsze zmiany w tym rejonie. To właśnie wtedy powstała miejska zabudowa, nawiązująca do idei szlacheckiego dworku. Planowanie miejskie uwzględniło potrzeby mieszkańców, tworząc jednocześnie miasto-ogród, co było innowacyjne w tamtych czasach. Na ulicach Kolonii Urzędniczej można odnaleźć awangardowe akcenty architektoniczne, z widocznymi wpływami modernizmu i funkcjonalizmu.
Obecnie Kolonia Urzędnicza to przede wszystkim miejsce zamieszkania pracowników administracji i urzędów. Jest to dobrze zaplanowana i przyjazna przestrzeń dla rodzin. Jednak przed tym, zanim wprowadzili się tutaj urzędnicy, ta okolica przeszła długą i interesującą historię.
Spacer po Kolonii Urzędniczej, organizowany przez Stolicę Dobrych Historii i prowadzony przez Monikę, licencjonowaną przewodniczkę po Warszawie, to doskonała okazja, aby poznać tę niezwykłą dzielnicę od podszewki. Spacer rozpocznie się 16 września 2023 roku o godzinie 14:00 na placu Wilsona, przy wejściu do Parku Żeromskiego.