12 nowiutkich ambulansów dla Warszawy i okolic. Nadszedł koniec epoki białych karetek

fot. Radio Kolor

Od dziś na ulicach Warszawy nie spotkacie już białej karetki. Sejmik Mazowsza przekazał Meditransowi kolejne 12 żółtych ambulansów trzeciej generacji z najlepszym na rynku europejskim wyposażeniem.

Warszawa wyrobiła się z nowymi karetkami 5 lat przed ministerialnym terminem. Białe karetki to już pieśń przeszłości. Od dziś na ulicy zobaczycie już tylko te żółte — bardziej wyróżniające się w sznurze samochodów. Mowa o 12 ambulansach, które od dzisiaj będą ratowały zdrowie i życie mieszkańców stolicy, Pruszkowa i Otwocka.

O szczegółach związanych z flotą ratowniczą w rozmowie z naszą reporterką Ewą Karpińską mówi dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.

Żółty zamiast białego

Ta pozornie drobna zmiana — zmiana koloru z białego na żółty — znacząco wpłynie na bezpieczeństwo i jest wymogiem Ministerstwa Zdrowia, o czym opowiedział nam Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.

Stołeczne karetki na gdańskich numerach

Dlaczego karetki poruszające się po warszawskich ulicach mają gdańskie numery rejestracyjne?

O wyborze dostawcy ambulansów opowiedział dyrektor Meditransu.

Tym razem zabudowę wykonała firma z Kutna. Koszt jednej takiej karetki to 670 tys. złotych. O rozwiązaniach dostępnych obecnie już we wszystkich ambulansach w stolicy mówi jeden z ratowników, Mariusz Wiśniewski.

Jednym z ważniejszych udogodnień są również elektryczne nosze, odciążające kręgosłupy ratowników. Podczas uroczystego przekazania kluczy i dokumentów z wyposażeniem nowych ambulansów zapoznała się m.in. wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Stołeczne Pogotowie Ratunkowe w Warszawie to jedna z najbardziej zapracowanych stacji pogotowia ratunkowego w Polsce. Tylko w 2024 roku dyspozytorzy medyczni wysyłali ambulanse ponad 254 tys. razy. To oznacza, że ponad 7,32% wszystkich interwencji medycznych w kraju realizuje Meditrans.

Karetki pokonują rocznie aż prawie 4 mln kilometrów, co sprawia, że szybko się zużywają. Dlatego należy je często wymieniać.

źródło: WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.