16 dni alarmu przeciw przemocy wobec kobiet w Warszawie. Rusza miejska akcja

fot. um.warszawa.pl

Nawet 50% kobiet mieszkających w Unii Europejskiej, które ukończyły 15 lat, doświadczyło molestowania, a co 3. przemocy fizycznej lub seksualnej. Jak informuje Centrum Praw Kobiet, każdego roku w Polsce ok. 800 tys. kobiet doświadcza przemocy. Z kolei w samej Warszawie, na podstawie statystyk procedur Niebieskich Kart, od wielu lat utrzymuje się wysoki odsetek kobiet będących ofiarami przemocy w rodzinie – w 2021 roku było to aż 84 proc. wszystkich zgłoszeń.

Warszawa organizuje miejski odpowiednik akcji „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć”. Hasłem przewodnim tej inicjatywy jest zdanie: „Przemoc karmi się milczeniem”. 

W czasie miejskiej kampanii 16 dni przeciwko przemocy chcemy przede wszystkim zwrócić się do osób, które są świadkami wszelkich zachowań przemocowych, aby reagowały i przerwały łańcuch krzywdy. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby pomóc. Pokażmy nasze wsparcie, bo w ten sposób możemy ocalić czyjeś życie – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. kobiet.

Pamiętajmy, że w naszym mieście są organizacje, które wspierają osoby doświadczające przemocy. Również Warszawa zapewnia bardzo konkretne wsparcie: miejsca pomoc socjalną, lokalową, prawną czy psychologiczną. Pracownicy naszych miejskich ośrodków udzielą wsparcia w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, opracują plan pomocy i pomogą zapewnić schronienie — dodaje. Szczegóły tego wsparcia można zobaczyć tutaj

W czasie tej antyprzemocowej kampanii w pojazdach WTP oraz na ekranach metra pojawią się animacje z planszami informacyjnymi. Będzie można zobaczyć je też w przejściu podziemnym pod Rotundą oraz na ulicach miasta. Ponadto w pierwszy i ostatni dzień na Pałacu Kultury i Nauki będzie wyświetlona iluminacja z hasłem „Przemoc Karmi się Milczeniem” wraz z numerem telefonu alarmowego 112. Dodatkowo informacje na temat akcji znajdą się tez w urzędach dzielnic oraz jednostkach i placówkach współpracujących z miastem. Przygotowany zostanie też specjalny spot. 

Rolą samorządu jest wsparcie kobiet, które z wielu powodów nie mogą lub boją się zabrać głos w sprawie przemocy. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać im, że mają alternatywę i nie muszą być osamotnione w swojej walce. Trzeba głośno mówić, że problem przemocy jest wciąż aktualny, a jej sprawcy nie są bezkarni – zauważa Aleksandra Śniegocka–Goździk, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Rady m.st. Warszawy.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.