2200 przesłanych propozycji. Twoja została oceniona negatywnie? Możesz złożyć odwołanie

graf. UM Warszawa

Do czerwcowego głosowania na pomysły zgłoszone przez mieszkańców dopuszczono 1330 projektów. Nie jest to jednak ostateczna liczba, ponieważ do 20 kwietnia autorzy mają prawo złożyć odwołania.

2200 projektów wpłynęło do warszawskiego ratusza w związku z budżetem obywatelskim na 2026 r. Na ten moment do głosowania dopuszczono ok. 60% z nich. W tym roku zmieniono formułę budżetu. O jej nowej formie w rozmowie z naszą reporterką Ewą Karpińską mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wiśnicki.

Te właśnie inicjatywy zakwalifikowano do poziomu lokalnego. Na realizację inicjatyw, które wygrają w czerwcowym głosowaniu miasto zabezpieczyło ponad 120 mln złotych.

Te pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej, polegającej na sprawdzeniu możliwości, ich realizacji. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, możliwość realizacji we wskazanej lokalizacji i w ciągu jednego roku budżetowego, a także szacunkowy koszt realizacji projektu.

Jeżeli w trakcie weryfikacji okazało się, że projekt wymaga zmian, aby mógł być poddany pod głosowanie, pracownicy urzędu kontaktowali się z ich autorami – przedstawiali proponowany zakres zmian i wyjaśniali, z czego wynika konieczność ich wprowadzenia. Projektodawcy mogli się odnieść do tych propozycji i np. zaproponować swoje zmiany. Jeżeli nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii wprowadzenia zmian, pomysł został oceniony negatywnie.

„Wyobraźnia obywateli nie ma granic”

Tak o mieszkańcach Warszawy zgłaszających swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego powiedział wiceprezydent stolicy, który w przeszłości również brał czynny udział w tym programie.

Odwołania

W przypadku zastrzeżeń co do negatywnego wyniku oceny projektu niedopuszczonego do głosowania jego autor może złożyć odwołanie wraz z uzasadnieniem. Może to zrobić wyłącznie w określonym terminie do 20 kwietnia.

O szczegółach procesu oceniania i możliwości odwołań w rozmowie z naszą reporterką Ewą Karpińską opowiedział Jacek Wiśnicki.

Urzędnicy będą mieli miesiąc na ponowne rozpatrzenie zasadności odwołania. Głosowanie na wszystkie dopuszczone projekty rozpocznie się 1 czerwca.

Odwołanie można złożyć internetowo, poprzez stronę budżetu obywatelskiego albo tradycyjnie (w urzędzie dzielnicy lub za pośrednictwem kancelarii ogólnej Urzędu m.st. Warszawy przy Al. Jerozolimskie 44).

Zgłoszenia będą rozpatrywane do 20 maja. Tego dnia zostaną ogłoszone ostateczne wyniki oceny, a tym samym lista projektów dopuszczonych do głosowania.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.