Dziś 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. 300 tysięcy papierowych żonkili na ulicach Warszawy

fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak co roku, 19 kwietnia spotkamy na ulicach Warszawy wolontariuszy, którzy będą rozdawać papierowe żonkile. To symbol pamięci o przypadającej tego dnia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Co roku 19 kwietnia wiązankę żonkili dostawał od anonimowej osoby jeden z przywódców zrywu Marek Edelman. Następnie kładł ją przed pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku akcja „Żonkil” będzie wyjątkowa.

Od 2013 roku nasi wolontariusze rozdali już ponad 1,7 mln żonkili. W tym roku roku planujemy rozdać 300 tysięcy – informuje Zofia Bojańczyk z Muzeum Polin, która organizuje obchody.

W tym roku, ze względu na możliwe zagrożenie antysemickimi atakami w związku z wojną na Bliskim Wschodzie, żonkile na ulicach będą rozdawali tylko pełnoletni wolontariusze.

Dzisiaj o 17 w Muzeum Polin odbędzie się spotkanie z ekspertkami i ekspertami dotyczące niemych świadków Zagłady.

To będzie spotkanie nie tylko z ekspertami, ale także z obiektami które w ramach prac archeologicznych zostały wydobyte, pamiątki, rzeczy codzienne – dodaje Zofia Bojańczyk.

Podczas spotkania w Muzeum Polin wśród ekspertów pojawią się Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów), Renata Piątkowska (Muzeum POLIN), Katarzyna Uchowicz (Instytut Sztuki PAN, ASP Warszawa).

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.