Jak co roku, 19 kwietnia spotkamy na ulicach Warszawy wolontariuszy, którzy będą rozdawać papierowe żonkile. To symbol pamięci o przypadającej tego dnia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Co roku 19 kwietnia wiązankę żonkili dostawał od anonimowej osoby jeden z przywódców zrywu Marek Edelman. Następnie kładł ją przed pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku akcja „Żonkil” będzie wyjątkowa.
Od 2013 roku nasi wolontariusze rozdali już ponad 1,7 mln żonkili. W tym roku roku planujemy rozdać 300 tysięcy – informuje Zofia Bojańczyk z Muzeum Polin, która organizuje obchody.
W tym roku, ze względu na możliwe zagrożenie antysemickimi atakami w związku z wojną na Bliskim Wschodzie, żonkile na ulicach będą rozdawali tylko pełnoletni wolontariusze.
Dzisiaj o 17 w Muzeum Polin odbędzie się spotkanie z ekspertkami i ekspertami dotyczące niemych świadków Zagłady.
To będzie spotkanie nie tylko z ekspertami, ale także z obiektami które w ramach prac archeologicznych zostały wydobyte, pamiątki, rzeczy codzienne – dodaje Zofia Bojańczyk.
Podczas spotkania w Muzeum Polin wśród ekspertów pojawią się Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów), Renata Piątkowska (Muzeum POLIN), Katarzyna Uchowicz (Instytut Sztuki PAN, ASP Warszawa).