Odwaga motywem przewodnim tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Muzeum POLIN po raz trzynasty organizuje wydarzenie upamiętniające wybuch powstania w getcie warszawskim. W sobotę, 19 kwietnia na ulicach Warszawy wolontariuszki i wolontariusze będą rozdawać żółte papierowe kwiaty.
Muzeum POLIN zaprasza do włączenia się w obchody 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia na ulicach będzie można spotkać wolontariuszki i wolontariuszy z żółtymi kwiatami, a do akcji włączają się również tysiące szkół, bibliotek i instytucji, mówiła nam Zofia Bojańczyk koordynatorka akcji Żonkile.
Akcja Żonkile wpisała się już trwale w mapę całej Warszawy, Polski a nawet Europy. W tym roku Żonkile dotrą nawet na wszystkie kontynenty (oczywiście oprócz Antarktydy).
Świadomość tego wydarzenia jest coraz większa – podkreśliła Karolina Krzyżanowska, wolontariuszka w muzeum POLIN.
Oblicza odwagi
W 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim program towarzyszący akcji Żonkile poświęcony jest odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
Z psycholog Ewą Wojdyło rozmawiała nasza reporterka Pola Wolff.
Żółte żonkile
Zapytaliśmy Zofii Bojańczyk, koordynatorki akcji Żonkile, co oznacza symbol tego żółtego kwiatu.
Jeszcze do 15 kwietnia można zgłosić swoją swoją szkołę, bibliotekę lub instytucję kultury, aby dołączyła do akcji.
Wszystkie zgłoszone placówki otrzymają dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych – wystawy plakatowej, opowiadań i filmów. Każdemu z materiałów towarzyszą scenariusz lekcji i karta pracy.
Program obchodów możecie znaleźć na stronie Muzeum POLIN.