7 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zakupem nowego auta

Zakup nowego samochodu stanowi często bardzo ekscytujące przedsięwzięcie. Przeglądanie ofert i spotkania ze sprzedawcami to duża rozrywka, zwłaszcza dla miłośników motoryzacji. Trzeba jednak pamiętać, aby przy wyborze pojazdu nie dać ponieść się emocjom. Sprawdź, o czym należy wiedzieć przed nabyciem auta.

1. Warto dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem

Proces weryfikacji pojazdów z rynku wtórnego można rozpocząć już na etapie przeglądania ogłoszeń. Oferty z zaniżoną ceną rynkową, mało szczegółowym opisem lub pobieżnie wykonanymi zdjęciami powinny wzbudzać szczególną czujność. Sposobem na potwierdzenie wiarygodności sprzedawcy może być sprawdzenie auta w serwisie https://historiapojazdu.gov.pl/. Aby to zrobić, trzeba uzyskać od obecnego właściciela numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Odmowa podania tych danych prawdopodobnie świadczy o zatajeniu informacji ważnych dla kupującego. Więcej na temat weryfikacji samochodu przed zakupem przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-auto-przed-zakupem

2. Nie zapomnij o starannym przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży

Po znalezieniu wiarygodnej oferty odpowiadającej oczekiwaniom kierowcy można przejść do sfinalizowania transakcji. Jej potwierdzeniem jest umowa kupna-sprzedaży, która powinna zawierać określone elementy. Nie może zabraknąć w niej daty sporządzenia, danych zbywcy i nabywcy, ustalonej ceny auta, określenia ewentualnych wad pojazdu, formy płatności i podpisów. Ważną częścią umowy są też oświadczenia dotyczące np. tego, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym samochodu. W internecie można znaleźć wzory umów kupna-sprzedaży pojazdu gotowe do wypełnienia, w których są zawarte wszystkie najważniejsze elementy. 

3. Gdy sprowadzasz auto z zagranicy musisz zapłacić akcyzę

Nabycie samochodu poza granicami kraju to wciąż częsta praktyka wśród kierowców. Skorzystanie z ofert zagranicznych sprzedawców zwiększa szanse na zakup pojazdu w dobrym stanie technicznym i za niewielkie pieniądze. Wiąże się jednak z koniecznością opłacenia akcyzy, której wysokość zależy od pojemności silnika. Niezależnie od tego, czy sprowadzasz samochód z Belgii, z Niemiec, czy ze Stanów Zjednoczonych, musisz uiścić odpowiednią opłatę na rzecz urzędu skarbowego. Można to zrobić online, po wypełnieniu deklaracji AKC-U/S. Obowiązek akcyzowy nie dotyczy pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in z silnikiem o pojemności równej lub poniżej 2000 cm3. 

4. Po zakupie samochodu masz 30 dni na jego rejestrację

Każdy świeżo upieczony właściciel samochodu musi zadbać o rejestrację pojazdu. Ma na to 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Sprawę można załatwić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu właściwym dla miejsca zamieszkania. 

Koszt rejestracji zmienia się w zależności od kilku czynników, jednak wszystkie opłaty nie przekraczają zwykle 160 złotych. Z wyższymi wydatkami muszą się liczyć kierowcy zdecydowani na wyrobienie tablic indywidualnych. 

5. Samochód da się zarejestrować przez internet

Niektóre urzędy pozwalają na zarejestrowanie pojazdu przez internet. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku placówek mających elektroniczną skrzynkę podawczą. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie www organu, w którym masz zamiar składać wniosek o rejestrację, a także na rządowym portalu https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/. Do załatwienia formalności przez internet wnioskujący musi mieć profil zaufany lub aplikację mObywatel. 

6. Nowy właściciel musi zapłacić PCC

Po zakupie samochodu w Polsce od osoby prywatnej właściciel musi zapłacić tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy on wyłącznie pojazdów, których cena przekracza 1 000 złotych. Jego wysokość stanowi 2% wartości pojazdu określonej w umowie kupna-sprzedaży. Na uregulowanie należności i złożenie deklaracji PCC-3 kierowca ma 14 dni od dnia uzyskania prawa własności. Za niedopełnienie obowiązku podatkowego grożą wysokie kary. Ewentualne roszczenia urzędu skarbowego co do zaniżenia ceny lub nieopłacenia PCC mogą pojawić się w ciągu 5 lat od daty zakupu samochodu. 

7. Po zakupie samochodu możesz korzystać z umowy OC wcześniejszego właściciela

Wśród dokumentów przekazywanych przez zbywcę nowemu posiadaczowi samochodu powinna znaleźć się polisa OC, a obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zmianie właściciela leży po stronie sprzedającego. Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży kupujący ma prawo korzystać z ubezpieczenia aż do czasu jego wygaśnięcia. Należy pamiętać, że po zakończeniu umowy nie ulega ona automatycznemu przedłużeniu. Dlatego nowy właściciel powinien zadbać o odpowiednio wczesne wykupienie nowego OC, aby uniknąć wysokich mandatów od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). 

Nie ma również przeciwwskazań, aby po zakupie pojazdu wypowiedzieć umowę dotychczasowemu ubezpieczycielowi i zdecydować się na inną ofertę. Aby znaleźć korzystne pakiety OC/AC, warto skorzystać z porównywarek dostępnych w internecie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.