Zanieczyszczenie powietrza jest problemem na całym świecie, z tego powodu cierpią również mieszkańcy Warszawy. Narastaniu tego problemu starają się zapobiec władze miasta. Jedną z inicjatyw, która ma to na celu, jest program „Oddychaj Warszawo”.
„Warszawa nie boi się wyzwań. A walka z zanieczyszczeniami powietrza jest zdecydowanie jednym z nich. Dziś przystępujemy do ambitnego projektu, który wzmocni nasze dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście, na rzecz klimatu i zdrowia mieszkańców. Ambitne cele wymagają konkretnych, profesjonalnych działań. Dlatego wchodzimy we współpracę z podmiotami, które znają się na tym najlepiej” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.j Warszawo!
Program „Oddychaj Warszawo” jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji unijnych ambicji. Unia Europejska chce do 2030 roku zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów o 55%, to część planu „Zero zanieczyszczeń”.
„Coraz więcej miast dostrzega podwójne zagrożenie, jakie zanieczyszczenie powietrza stwarza zarówno dla zdrowia publicznego, jak i dla klimatu” – powiedział Michael R. Bloomberg, specjalny wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. ambicji i rozwiązań klimatycznych oraz założyciel Bloomberg Philanthropies.
„Od lokalnych działań w zakresie ogrzewania domów po globalne przywództwo jako członek zarządu Globalnego Porozumienia Burmistrzów, prezydent Trzaskowski wykazał się niesamowitym zaangażowaniem na rzecz zdrowej, pomyślnej przyszłości swojego miasta. Breathe Warsaw jest kolejnym dowodem jego imponującego przywództwa i mamy nadzieję, że zainspiruje inne miasta w regionie i na całym świecie do przyłączenia się do Breathe Global” – dodał.
Założenia programu Oddychaj Warszawo
- Stworzenie kompleksowej bazy danych o jakości powietrza w oparciu o warszawską sieć ponad 100 czujników, a łącznie z gminami partnerskimi ponad 160 urządzeń, która stanowi jednocześnie jedną z największych sieci w Europie. Baza pozwoli lepiej zrozumieć źródła zanieczyszczeń i podjąć konkretne działania.
- Zaprojektowanie stref niskiej emisji (ang. Low Emission Zones) do 2024 r. Warszawa ma jeden z najwyższych wskaźników posiadania pojazdów w Europie – na 1000 mieszkańców przypada tu 859 samochodów. Do zanieczyszczenia powietrza w stolicy w największym stopniu przyczyniają się stare pojazdy z silnikami diesla. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie niskoemisyjnych stref w mieście, w oparciu o twarde dane.
- Promowanie czystszych systemów grzewczych. Pomimo odważnej polityki władz Warszawy i Mazowsza, w stolicy nadal funkcjonuje 7,5-9 tys. pieców na paliwo stałe. Oddychaj Warszawo pozwoli wzmocnić wsparcie techniczne w zakresie gromadzenia, analizowania, udostępniania i wykorzystywania danych dotyczących jakości powietrza. To z kolei wpłynie na konkretne decyzje i regulacje prawne, które przyspieszą wycofanie nieekologicznego ogrzewania.
- Wymiana wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie czystego powietrza. Inicjatywa pomoże połączyć lokalnych liderów i organizacje w Warszawie z innymi miastami Breathe Global, aby przyspieszyć działania na rzecz czystego powietrza w regionie i na świecie.
- Zapewnienie poparcia społecznego. Oddychaj Warszawo zmobilizuje lokalnych partnerów do prowadzenia edukacyjnych kampanii, wspierających działania na rzecz czystego powietrza.