O Szaber Bowl
Szaber Bowl funkcjonuje na Powiślu od kilku lat, a jego powstanie zajęło prawie 9 miesięcy pracy dniami i nocami, informują aktywiści z Miasto Jest Nasze. Była to oddolna inicjatywa pasjonatów jazdy na desce, którzy użyli materiałów z odzysku, aby własnym sumptem zbudować największy DIY bowl w historii Polski. Miejsce to nie miało sobie równych w Warszawie pod względem skali i charakteru.
Prace remontowe i kontrowersje
Zarząd Dróg Miejskich Warszawa obiecał zabezpieczyć Szaber Bowl na czas prac remontowych przy Moście Poniatowskiego, trwających od pół roku. Jednak już na początku remontu konstrukcję pomalowano smołą, a deskorolkarze sami musieli się zająć jej usunięciem. Niestety, okazało się, że bowl przeszkadzał w pracach remontowych i jedna ze ścian została zburzona bez uprzedzenia.
Co na to władze?
Zarząd Dróg Miejskich zaznacza, że Szaber Bowl jest samowolą budowlaną, dla której Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał nakaz rozbiórki. Dodatkowo problematyczny jest brak „właściciela” obiektu. Mimo to, twórcy i użytkownicy bowl’a domagają się zabezpieczenia reszty konstrukcji do końca remontu mostu i rekompensaty finansowej na odbudowę zniszczonej ściany.
Przyszłość Szaber Bowla
Środowisko skejtów nie traci nadziei i chce poruszyć temat możliwości ocalenia bowla i przylegającego do niego budynku. Ich wizją jest stworzenie centrum kultury z wyjątkowym skateparkiem na parterze. Jednak aktualna sytuacja pokazuje, że kultura i sporty alternatywne nadal mają trudności z uzyskaniem wsparcia w Warszawie.
Odpowiedź Zarządu Dróg Miejskich
W odpowiedzi na post organizacji Miasto Jest Nasze, Zarząd Dróg Miejskich wyraził zaskoczenie i podkreślił, że teren pod wiaduktem mostu Poniatowskiego zarządza Zarząd Terenów Publicznych. Dodatkowo wskazano na to, że Szaber Bowl od początku był samowolą budowlaną, a miasto ma plany na późniejsze zagospodarowanie terenu, prawdopodobnie w formie nowego skateparku, zbudowanego zgodnie z przepisami.
Sytuacja wokół Szaber Bowla pokazuje, jak ważna jest komunikacja między władzami miasta a społecznościami lokalnymi, szczególnie w przypadku unikalnych miejsc kultury i sportu.