Ocalić od zapomnienia. Ekipa Radia Kolor pomoże w kweście na Starych Powązkach

Ocalić od zapomnienia. Ekipa Radia Kolor pomoże w kweście na Starych Powązkach

Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W tym roku zbiórka odbędzie się we wtorek (31 października) i w środę (1 listopada) w godz. od 9:00 do 19:00.

Kwestowanie zapoczątkowali warszawscy artyści teatru i filmu i do dziś stanowią oni około 40% wszystkich kwestujących. Jednak współcześnie formuła zbiórki jest otwarta dla każdego, a do grona kwestarzy dołączyli dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka. 

W tym roku w kweście bierze również udział Martyna Wawryło, prezenterka Radio Kolor, Hubert Norowski oraz Rafał Kowalczyk, dziennikarz radiokolor.pl. 

Kogo będzie można spotkać na Cmentarzu Powązkowskim?

W tym roku kwestować będzie 350 osób. Są wśród nich zarówno uczestnicy pierwszej kwesty w 1975 r. – Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz, jak i osoby, które wezmą udział w akcji po raz pierwszy. Wolontariusze przyjeżdżają ze wszystkich stron Polski m.in. z Gdańska, Krakowa, Łowicza czy Nowego Targu.

Organizatorzy spodziewają się, że w kweście będą uczestniczyć m.in.: Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Na co przeznaczane są pieniądze ze zbiórki?

Do tej pory dzięki hojności warszawiaków udało się uratować wiele z zabytkowych kwater, pomników nagrobnych i grobowców. W ciągu czterdziestu dziewięciu lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich.

W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych.

Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.

Filmowa opowieść o tradycyjnej kweście

Warszawskie Powązki to niezwykła, narodowa nekropolia, na której terenie znajdują się bezcenne dzieła sztuki upamiętniające historię Warszawy. Szczególna atmosfera panuje tam każdego roku w okolicy Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, a wielu warszawiaków nie wyobraża sobie, że mogłaby w tym czasie nie odbyć się kwesta. Właśnie o tej wyjątkowej, zaduszkowej tradycji opowiada film „Kwesta na Powązkach”, który nakręcono w ramach cyklu „Niematerialna Warszawa”. Filmy prezentują przekazywane międzypokoleniowo praktyki, tradycje i zwyczaje budujące warszawską tożsamość, a także kształtujące związek ludzi z miastem.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.