Co się dzieje na budowie placu Centralnego? Kolejne ślady dawnej Warszawy

W czerwcu ruszyła budowa pl. Centralnego. Chodzi o środkową część pl. Defilad na osi ul. Złotej. Na wprost wejścia do Pałacu Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu. Pojawi się tam za to ponad 100 nowych drzew, trawniki i niska sadzawka. W ten sposób zostanie stworzone kolejne miejsce Nowego Centrum Warszawy. Zielona, uporządkowana i przyjazna mieszkańcom przestrzeń powstaje z poszanowaniem historii miasta. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Po II wojnie światowej pozostałości po kamienicach zostały wyburzone, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Rozpoczęcie prac oznaczało głębokie wykopy i odkrywanie ocalałych fragmentów dawnego śródmieścia Warszawy. Do tej pory udało się trafić m.in. na oryginalną nawierzchnię bazaltową, torowisko tramwajowe, a także granitowe krawężniki. Natrafiono także na starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy, od strony trybuny honorowej. Znaleziska są badane przez archeologów.

Jak postępują prace na budowie pl. Centralnego? 

Obecnie prace na budowie pl. Centralnego koncentrują się przede wszystkim na zabezpieczaniu wykopu pod zbiornik retencyjny znajdujący się najbliżej ul. Marszałkowskiej i przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W sumie zaplanowano tam zbiorniki wodne umieszczone ok. siedem metrów pod ziemią. Będą służyć do zbierania wody deszczowej, przy użyciu której nawadniana będzie nowa zieleń na placu. Zbiorniki będą wykonane z prefabrykatów. Specjalnie opracowany system pozwoli na bieżącą kontrolę ich napełnienia. Gdy zbiorniki będą puste, zieleń zostanie podlana wodą miejską – natomiast w pierwszej kolejności, zawsze wykorzystywana będzie woda „z drugiego obiegu”.

– Równolegle prowadzone są badania archeologiczne odkopanych fragmentów kamienicy mieszczących się między MSN a trybuną honorową. W tym tygodniu te prace powinny się zakończyć. Zwieńczy je sprawozdanie, na podstawie którego będziemy oczekiwać na pozwolenie od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę zinwentaryzowanych obiektów. Dodatkowo trwają roboty ziemne. Wywozimy też to, co wykopaliśmy, z pozostałych części placu, informuje ZDM.

– W tym tygodniu powinniśmy rozpocząć badania archeologiczne dawnych kamienic kolidujących z pozostałymi zbiornikami retencyjnymi znajdującymi się pomiędzy trybuną honorową a Pałacem Kultury. Wkrótce rozpoczniemy też prace związane z przebudową wodociągu w części placu położonej bliżej planowanego budynku Teatru TR Warszawa, dodaje ZDM.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.