– Nagrodzeni chronią pamięć o tych, którzy zostali zapomniani, przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska. Odkrywają i popularyzują ich historie, przywracają wspomnienia. Kultywują to, co w ludzkiej naturze najszlachetniejsze i najgodniejsze: oddają szacunek minionym pokoleniom. To fundament naszej kultury i cywilizacji – powiedział podczas ceremonii Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.
Tegoroczni nagrodzeni
Laureat Nagrody Polin 2023 – Mariusz Sokołowski – na co dzień jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku, a od 2007 roku angażuje się w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Poza tym publikuje artykuły poświęcone metodologii nauczania o wielokulturowości i jest współtwórcą Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, a jako nauczyciel zachęca uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości.
Podczas finału, który odbył się w warszawskim Muzeum POLIN przyznano również wyróżnienia. Nagrody w wysokości 15 tysięcy złotych dostali: Ewa Paul oraz Stowarzyszenie Saga Grybów.
W trakcie gali konkursu dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną. To honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.
Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 77 tysięcy złotych. Nagroda POLIN przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku została wręczona po raz dziewiąty.