– Warszawa to jest takie miasto, w którym staramy się myśleć o książce i o czytelnictwie w sposób możliwie najszerszy. Przyznajemy Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego, ale i mamy wspaniałe targi książki. Mamy tez najwięcej bibliotek i punktów bibliotecznych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców na świecie! – mówiła na spotkaniu z księgarzami wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Chcielibyśmy też, żeby księgarnie nie znikały z mapy naszego miasta, żeby było jak najwięcej takich klimatycznych miejsc, gdzie można porozmawiać o książce i spędzić mile czas – dodała wiceprezydentka.
W tym głosy były oddawane na miejsca nominowane w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia specjalistyczna i ogólnoasortymentowa. Po raz pierwszy też przyznano nagrodę specjalną, która trafiła do Księgarni „Mamy to!” za pasję i zaangażowanie właścicielki. – Postanowiliśmy rzucić światło na miejsce, które poza głównym stołecznym centrum czaruje czytelniczki i czytelników nie tylko książkową ofertą – uzasadniła komisja konkursowa.
Nagrody dla zwycięzców
Zwycięzcy oprócz tytułu „Ulubionej Księgarni Warszawy 2023” otrzymują również nagrody finansowe – 15 tys. złotych. W głosowaniu wzięło udział ponad 5500 osób, a 1500 z nich napisało opinie o swoich ulubionych miejscach, spośród których dwadzieścia wyróżniło jury. Nagrodzeni otrzymali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w księgarni, o której opinię napisali.
Laureaci 2023
Kategoria: Kluboksięgarnia
Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7
Kategoria: Antykwariat
Antykwariat Zakładka, ul. Inżynierska 1
Kategoria: Księgarnia ogólnoasortymentowa
Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, ul. Krakowskie Przedmieście 7
Kategoria: Księgarnia specjalistyczna
Księgarnia Dwie Siostry, al. 3 Maja 2
Nagroda specjalna
Księgarnia „Mamy to!”, ul. 1 Praskiego Pułku 13a
Nominacje Ulubionej Księgarni Warszawy 2023
Komisja konkursowa nominowała do nagrody 26 miejsc spośród wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły za pośrednictwem internetowego formularza. Eksperci i ekspertki brali pod uwagę działalność księgarń w ostatnich 12 miesiącach. Liczyły się: bogata oferta książkowa, wiedza i zaangażowanie pracowników, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń) oraz uznanie odwiedzających. Mieszkańcy przez 6 tygodni głosowali na swoje ulubione miejsca. Podobnie, jak w latach poprzednich mogli również podzielić się opinią na temat wybranej księgarni.