Staromiejska kamienica z gotyckim portalem

Ostrołukowy portal pochodzi prawdopodobnie z XV w. i jest perełką architektoniczną na Starym Mieście. Nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Wkomponowano go w bryłę kamienicy w czasie powojennej odbudowy. Niższą część portalu datuje się na koniec XV w., wyższa jest starsza, ale nie ma pewności jak duża różnica czasu je dzieli.

W trakcie prac konserwatorskich zostały usunięte zabrudzenia, wymieniono wtórne spoiny cementowe. Całość średniowiecznego wątku oczyszczono metodą mikropiaskowania. Niewielkie ubytki uzupełniono zaprawami mineralnymi barwionymi w masie, natomiast większe uzupełniono flekami z cegły.

Cała elewacja powyżej portalu została pokryta różowo-brązowym tynkiem w kolorystyce potwierdzonej w badaniach i zaakceptowanej przez komisję konserwatorską.

Sgraffito

Sgraffito przedstawiające putta niosące rogi obfitości dekorujące ostatnią kondygnację było pokryte wtórną warstwą malarską, którą usunięto w trakcie tegorocznych prac. Z uwagi na konieczność wykonania uzupełnień, sgraffito zostało ujednolicone kolorystycznie przy zastosowaniu farb laserunkowych. 

Konserwacja drzwi

Do sieni kamienicy prowadzą ozdobne, drewniane, dwuskrzydłowe drzwi, dekorowane ćwiekami. Przed konserwacją były już w bardzo złym stanie. Kompleksowa renowacja drzwi – zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych – została wykonana w pracowni.

 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.