Warszawa nie będzie strzelała w Sylwestra

Dla zwierząt okres sylwestrowy to czas zwiększonego stresu. Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza słuch oraz zupełnie inną percepcję niż ludzie. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszą huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę i próbują znaleźć bezpieczne, ciche i spokojne miejsce.

Strach przeżywają też zwierzęta w schroniskach i ogrodach zoologicznych. Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska Na Paluchu, co roku w okresie sylwestrowym obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych.

Hałas powodowany przez fajerwerki powoduje również stres u zwierzyny leśnej. W jego wyniku zwierzęta – szczególnie, gdy żyją w stadach – rozpraszają się i zachowują nieprzewidywalnie. Jest to niebezpieczne zarówno dla samych zwierząt, jak i kierowców – np. w pobliżu ciągów komunikacyjnych.

Zdrowie zwierząt najważniejsze

Z uwagi na to, że kilkuminutowa atrakcja dla ludzi powoduje wielogodzinną traumę zwierząt, w Warszawie w 2018 r. podjęto decyzję, aby w noc sylwestrową zastąpić sztuczne ognie pokazami laserowymi.

Rada Miasta co roku apeluje również do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawianek i warszawiaków o szczególną pomoc w tym czasie kotom żyjącym na wolności. – Prosimy o udostępnienie pomieszczeń, gdzie koty będą mogły się skryć w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Pamiętajmy, aby w okresie sylwestrowym zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz swoich pupili, jak również odpowiednie oznakowanie zwierzaka – w postaci czipa czy adresatki. W okresie sylwestrowym nie spuszczajmy też psów ze smyczy – informuje Renata Niewitecka, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy mogą zgłosić przypadek znalezienia zagubionego zwierzęcia do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Również Ekopatrol przekazuje znalezione zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl (działające przy warszawskim zoo), a także lecznic weterynaryjnych. Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.

Miasto monitoruje

W okresie noworocznym inspektorzy Miejskiego Stanowiska Kierowania będą pełnić całodobowe dyżury w siedzibie Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa na ulicy Młynarskiej i czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz gości. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek sytuacji mogących zakłócać porządek na ulicach  będą koordynowali pracę służb.

Dodatkowo, dzięki systemowi monitoringu miejskiego zainstalowanego w sali operacyjnej Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, inspektorzy MSK będą na bieżąco obserwowali ulice Warszawy.

Dyżury Straży Miejskiej

W Sylwestra Straż Miejska m.st. Warszawy zwiększy liczbę patroli, w których dodatkowo pracować będą funkcjonariusze z uprawnieniami ratowników medycznych lub ratowników KPP. Wyposażeni będą w specjalistyczny sprzęt, m.in. w przenośne defibrylatory AED oraz plecaki medyczne. Strażnicy będą dbać o ład i bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy.

Straż Miejska apeluje o odpowiedzialną zabawę i wzgląd na innych. Warto skierować szczególną uwagę na osoby śpiące lub pozostające w bezruchu na dworze. Śmiertelne wychłodzenie organizmu może wystąpić również przy dodatniej temperaturze. Numer interwencyjny 986 czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.