Niecodzienne rozwiązanie na Bielanach. Panele fotowoltaiczne powieszone na ścianie bloku

fot. UD Bielany

Pod koniec grudnia ubiegłego roku na trzech budynkach z zasobu komunalnego Dzielnicy Bielany zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Instalacje pojawiły się na blokach położonych przy ulicach Wrzeciono 30, Szegedyńska 13a
i Nocznickiego 13a.

Własne źródło energii to jeden z elementów kompleksowej modernizacji bloków z wielkiej płyty prowadzonej przez Dzielnicę Bielany, w ramach której remontujemy klatki schodowe, wentylacje i dachy, wymieniamy instalacje elektryczne i grzewcze, dostosowujemy budynki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany.

Cała ściana bloku w panelach

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że na jednym z bloków instalacja pojawiła się nie na dachu, a na południowej ścianie budynku. Koszt instalacji fotowoltaicznych wyniósł 439 tys. zł. Pozwolą one na ograniczenie zużycia energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł o nawet 20 procent. Energia z paneli zasila części wspólne budynków i działanie wind, wyposażonych ponadto w system odzyskiwania energii.

Zastosowana została instalacja typu off-grid, zwana również hybrydową. Jeśli energia z paneli nie trafia do bieżącej konsumpcji, to ładuje zainstalowany w każdym z budynków magazyn energii, skąd jest ona pobierana z powrotem w sytuacjach niedoborów np. w godzinach nocnych.

Inwestycja została przeprowadzona przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Bielany.

Zielone inwestycje

Nie tylko bloki mieszkalne wyposażane są w fotowoltaikę. W ostatnim czasie dzielnica zamontowała panele na dachu Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Lindego 20 i na kilku placówkach oświatowych m.in. na dachu modernizowanego obecnie przedszkola przy ul. Brązowniczej.

Na Bielanach staramy się inwestować we własne zielone źródła energii, które pozwolą nam w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a zarazem obniżyć nasz ślad węglowy – dodaje Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.