Dlaczego potrzebujemy tak wielu witamin?
Bez witamin organizm człowieka właściwie nie mógłby funkcjonować. Te organiczne związki chemiczne należą do substancji egzogennych, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich produkować lub syntetyzujemy ich zbyt mało. Właśnie dlatego witaminy muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dzięki dobroczynnym związkom jesteśmy zdrowi, czujemy się dobrze oraz mamy świetny nastrój. Zbilansowana dieta sprawia, że wolniej się starzejemy – nasza skóra jest elastyczna i promienna, a włosy lśniące i silne. Witaminy biorą udział w niemal każdym procesie życiowym, a ich niedobory mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Witaminy, które musimy dostarczać do organizmu każdego dnia
W idealnie skomponowanej diecie nie może zabraknąć witamin. Chociaż nie potrzebujemy ich dużo, to organizm musi otrzymywać systematyczne dostawy organicznych związków chemicznych. Oznacza to, że każdego dnia należy przyjmować:
- witaminy z grupy B,
- witaminę C,
- witaminę A,
- witaminę D,
- witaminę E,
- witaminę K.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie wykazują wysoką wchłanialność, jednak organizm nie magazynuje ich nadmiaru, tylko wydala go wraz z moczem, dlatego dość łatwo doprowadzić do ich niedoboru. Związki rozpuszczalne w tłuszczach odkładają się w organizmie, jednak ich przyswajalność jest zdecydowanie słabsza. Jeśli nasz jadłospis nie jest najlepszym źródłem witamin, to powinniśmy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety – najlepiej wybierać specyfiki pochodzące z pewnych źródeł np. https://mybionic.pl/producenci/aura-herbals.
Co powinniśmy suplementować codziennie?
Wiemy już, że witaminy należy przyjmować każdego dnia. Niestety, okazuje się, że jest to bardzo trudne zadanie. Odpowiednio zbilansowana dieta musi być różnorodna i zawierać między innymi produkty pochodzenia zwierzęcego, które stanowią najlepsze źródło witamin z grupy B oraz świeże warzywa i owoce. WHO rekomenduje, by każdego dnia spożywać przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw – dla wielu z nas jest to poważne wyzwanie. Jeśli przestrzeganie zdrowej diety okazuje się zadaniem niewykonalnym, możemy sięgnąć po specjalistyczne suplementy – ich odpowiednia dawka zrównoważy wszelkie niedobory.
Z czego wynika niedobór witamin?
Czy wiesz, że nawet prawidłowo zbilansowana dieta może nie wystarczyć, by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na pewne składniki odżywcze? Owoce i warzywa pochodzące z upraw niskiej jakości nie zawierają tylu witamin i minerałów, co żywność sprzedawana przez gospodarstwa ekologiczne. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pestycydy i wyjałowione gleby mogą negatywnie wpływać na jedzenie kupowane w sklepach. Niedobór witamin może być także wynikiem zaburzeń wchłaniania, stresu lub chorób, dlatego wszelkie niepokojące dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY