Jak wybrać zamek do drzwi?

Na co zwrócić uwagę wybierając zamek do drzwi?

Przy zakupie zamka do drzwi z reguły kierujemy się bezpieczeństwem. Jest ono uzależnione głównie od tego, ile bolców posiadają zamki drzwiowe. W sprzedaży dostępne są bowiem zamki wyposażone w:

  • 5 bolców – standardowy poziom bezpieczeństwa;
  • 6 bolców lub więcej – podwyższony poziom bezpieczeństwa;
  • 6 bolców lub więcej oraz zabezpieczenia antywłamaniowe – wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów producenci zamków do drzwi stosują również dodatkowe zabezpieczenia, które utrudniają otwarcie bez posiadania klucza. Przykładem może być:

  • zabezpieczenie przed przewierceniem, które zwykle sprowadza się do zainstalowania bardzo wytrzymałej blaszki bądź specjalnego elementu rotacyjnego, który sprawia, że wiertło nie sięga do bębenka wkładki;
  • zabezpieczenie przed otwarciem wytrychem, które ma na celu uniemożliwienie wyczucia właściwego położenia bolców blokujących bębenek;
  • zabezpieczenie przed wyłamaniem, które zapobiega złamaniu wkładki wpół, co byłoby możliwe, gdyby wystawała ona przed płaszczyznę drzwi.

Rodzaje zamków do drzwi

Zamki do drzwi klasyfikuje się z reguły ze względu na sposób montażu. Pozwala to wyróżnić modele:

  • wpuszczane, które są montowane wewnątrz drzwi i mogą być zamykane jedynie na zatrzask uruchamiany z półobrotu klamki bądź kilka typów zasuw: na klucz prosty (coraz rzadziej używana), z blokadą (zamek do drzwi łazienkowych) albo na klucz płaski (np. zamek do drzwi balkonowych).
  • wielopunktowe (skrzynkowe), w przypadku których jeden klucz uruchamia kilka zasuw w różnych miejscach;
  • wierzchnie (zamki do drzwi bez wiercenia), które są montowane na powierzchni drzwi a zasuwa wchodzi w blokadę przykręconą do ościeżnicy. Stosuje się je na drzwiach cienkich bądź wtedy, gdy wiercenie z różnych względów nie jest możliwe;
  • oszczędnościowe, czyli typowe zamek do drzwi wewnętrznych w biurach czy hotelach. Z reguły nie mają one zasuwy, a jedynie zapadkę uruchamianą obrotową klamką.

Wkładki cylindryczne w zamkach do drzwi

W kontekście zamków do drzwi istotne jest także to, że modele z wkładką działają dzięki zastosowaniu specjalnego bębna, w którym umieszczone są blokady, czyli wkładki cylindrycznej. W praktyce mogą to być następujące rodzaje wkładek”

  • dwustronna, czyli klasyczna wkładka otwierana kluczem z obu stron;
  • z pokrętłem, czyli wkładka od zewnątrz otwierana kluczem, a od wewnątrz posiadająca zainstalowane na stałe pokrętło spełniające jego rolę;
  • jednostronna, czyli taka, którą można otworzyć jedynie od zewnątrz. Sprawdza się np. w spiżarce, czy piwnicy.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wybór właściwego zamka do drzwi wpływa nie tylko na komfort ich użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto zatem postawić na model, który posiada odpowiednie zabezpieczenia, a co za tym idzie uniemożliwia dostęp osobom niepowołanym.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.