Jak nawozić pomidory? O czym należy pamiętać?
Nawożenie pomidorów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Co ciekawe, należy rozpocząć je jeszcze przed posadzeniem rozsady. Czynność tą trzeba przeprowadzić jesienią przy użyciu kompostu lub obornika. Nawóz do pomidorów wystarczy przekopać z ziemią, żeby roślina mogła pobrać składniki odżywcze. Rośliny te mają wysokie zapotrzebowanie pokarmowe, zwłaszcza w czasie rozwoju wegetatywnego oraz zawiązywania owoców, co dzieje się na w takich miesiącach jak lipiec oraz sierpień. Właśnie wtedy należy zadbać o to, aby nie pojawiły się u nich żadne niedobory odżywcze.
Pomidory należy nawieźć po 3 tygodniach od posadzenia rozsady, po czym powtarzać ten zabieg co 14-16 dni, aż do 3-4 tygodni przed końcem uprawy. Warto przy tym pamiętać, aby nie przesadzać z nawozami azotowymi. Ich zbyt duża ilość może wpłynąć negatywnie na smak owoców, a także doprowadzić do zasolenia gleby. W okresie kwitnienia pomidory potrzebują głównie takich składników pokarmowych jak: bor, fosfor, potas, żelazo, magnez. W czasie formowania owoców najlepiej sięgnąć po nawóz z wapniem, który ochroni rośliny przed pewnymi chorobami.
Kiedy należy zacząć nawożenie pomidorów?
Jak już wcześniej wspomniano, o pomidory należy zadbać jeszcze przed ich posadzeniem. Warto więc jesienią zastosować obornik, natomiast wiosną sięgnąć po kompost. Po ok. 2-3 tygodniach po umieszczeniu rozsady w gruncie, należy użyć nawozu mineralnego. Następnie powinno się nawozić nim pomidory co ok. 2 tygodnie, ostatni raz ok. 3-4 tygodnie przed końcem zbiorów.
Czym nawozić pomidory?
Na rynku dostępne są dwie grupy nawozów. Pierwsze to nawozy naturalne, a drugie to nawozy mineralne, czyli syntetyczne. Jeśli chodzi o te naturalne to są nimi obornik oraz kompost. Dzięki nim rośliny mają dostęp do wielu składników pokarmowych. Ponadto warto po nie sięgnąć ze względu na wprowadzenie materiału do powstawania próchnicy.
Nawozy organiczne to cenne źródło azotu, a więc pierwiastka potrzebnego roślinom to wzrostu oraz kwitnienia. Ogrodnicy do zasilania pomidorów używają często naturalnych nawozów, takich jak gnojówka z pokrzywy, mniszka albo skrzypu. Taki nawóz do pomidorów jest świetnym wyborem. Co ważne, można go w łatwy sposób przygotować samodzielnie i używać regularnie co kilka dni, wcześniej go rozrzedzając i podlewając nim rośliny. Gnojówka przynosi roślinom wiele korzyści. Charakteryzuje się właściwościami wzmacniającymi i aseptycznymi.
Pomidory to bardzo wymagające rośliny, które do wzrostu potrzebują makroelementów, ale nie tylko. Trzeba je zasilać także mikroskładnikami. Ich obecność jest konieczna do kwitnienia, owocowania, wybarwienia owoców czy też budowania odporności na choroby. Aby ochronić pomidory przed nich niedoborem, warto postawić na nawozy mineralne. W sprzedaży dostępne są środki jedno albo wieloskładnikowe. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę wcześniej używane nawozy i problemy roślin.
Regularne nawożenie pomidorów jest niezbędne do zapewnienia im jak najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju. Dostarczając im nawóz, dbamy o to, żeby roślinie nie zabrakło żadnych substancji odżywczych. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na obfite plony, w postaci smacznych i soczystych pomidorów z własnego ogródka.
MATERIAŁ SPONSOROWANY