Czym różni się ościeżnica regulowana od stałej?

fot. artykuł sponsorowany

Ościeżnica – dlaczego jest tak ważna?

Ościeżnica pełni niezwykle istotną techniczną rolę. Tworzy ramę, na której montowane jest na zawiasach skrzydło drzwiowe. Bez względu na rodzaj wybranej ościeżnicy jej znaczenie jest tak samo istotne. Ościeżnica pozwala nam na szczelne zamknięcie drzwi, a także utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji w ścianie. Jednym słowem montaż drzwi uchylnych nie jest bez niej możliwy. Nierzadko ościeżnica sama w sobie stanowi ciekawy element dekoracyjny, który doskonale dopełnia wybraną przez nas stylizację wnętrza. Drzwi wewnętrzne z idealnie dobraną ościeżnicą stanowią harmonijną i spójną bazę. Na rynku dostępne są modele tradycyjne bardzo klasyczne w swej formie, a także te niezwykle nowoczesne i minimalistyczne. Ościeżnice różnią się także materiałem, z którego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą te zrobione z MDF-u oraz drewniane czy metalowe. Producenci najczęściej rekomendują rodzaj ościeżnicy pasującej do danego modelu drzwi.

Czym różni się ościeżnica regulowana od stałej?

Bez względu na to czy wybieramy drzwi łazienkowe czy pokojowe musimy podjąć decyzję o rodzaju ościeżnicy. Regulowana czy stała? Zanim postanowimy co wybrać warto wiedzieć czym się różnią i na co zwrócić uwagę. Po pierwsze cena, modele regulowane są droższe od standardowych stałych egzemplarzy. Różnią się także sposobem montażu oraz możliwością regulacji.

Ościeżnica regulowana to najlepszy wybór do wnętrz, w których ściany mają nietypową grubość i możliwość montażu ościeżnicy o stałym wymiarze jest po prostu niemożliwa. Warto mieć na uwadze, że aby montaż tego typu ościeżnicy powiódł się mur nie może być cieńszy niż 7,5 cm. Ten model jest także niezwykle prosty w montażu, dlatego chętnie wybierają go montażyści. Specyficzna budowa – opaski okalające ścianę z dwóch stron – pozwala na bardzo estetyczne wizualnie wykończenie.

Ościeżnica stała, jak sama nazwa wskazuje, ma swoje ograniczenia. Jej stała, z góry określona grubość nie pozwala na żadne zmiany i dopasowanie do ścian, które mamy we wnętrzu. Zalecana jest do pomieszczeń, w których grubość murów mieści się w przedziale pomiędzy 6, a 10 cm. Ościeżnice tego typu sprawdzą się w przypadku idealnie równych ścian, co nierzadko wiąże się z przeprowadzeniem dodatkowych prac, które pomogą nam zniwelować różnice. Ościeżnica stała wymaga również zastosowania specjalnych ozdobnych listew, dzięki którym estetycznie wykończymy elementy składające się na całość. Również jej montaż jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż wymaga uprzedniego złożenia, na równym podłożu, wszystkich elementów. Następnie tak przygotowaną całość umieszczamy w ścianie, co wymaga odrobiny dobrej koordynacji ruchowej. Każdą wolną przestrzeń pomiędzy ościeżnicą, a ścianą należy wypełnić pianką montażową, a następnie dokonać estetycznej obróbki.

Dokonując selekcji najlepiej kupować drzwi w komplecie z ościeżnicą. To uchroni nas od nieestetycznych pomyłek. Miejmy na uwadze również sposób montażu, najdogodniejszy dla nas oraz możliwości techniczne naszego wnętrza, które pozwolą nam na montaż wybranego modelu ościeżnicy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.