Skrzyżowanie równorzędne – co powinieneś o nim wiedzieć?

Planujesz zdawać egzamin na prawo jazdy i chciałbyś utrwalić sobie wiedzę na temat zasad poruszania się po skrzyżowaniach? W takim razie poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Skupimy się w nim na jednym z trzech skrzyżowań, jakie spotkamy na polskich drogach. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego skrzyżowania są tak ważnym elementem ruchu drogowego?

Bez skrzyżowań trudno byłoby wręcz wyobrazić sobie płynną i bezpieczną jazdę. Skrzyżowania są zatem bardzo ważnym elementem ruchu drogowego. Pomimo że wiele z nich posiada sygnalizację świetlną lub stosowne znaki drogowe, każdego roku dochodzi na nich do wielu kolizji i wypadków. Dlatego każdy kierowca powinien znać i stosować się do zasad obowiązujących na skrzyżowaniach.

W Polsce występują trzy podstawowe rodzaje skrzyżowań:

  • skrzyżowanie równorzędne,
  • skrzyżowanie z drogą podporządkowaną,
  • skrzyżowanie o ruchu okrężnym, bardziej znane jako ronda.

Skrzyżowanie równorzędne – poznajmy główne zasady, które powinien znać każdy kierowca

Skrzyżowanie równorzędne to takie, na którym nie ma wyróżnionego kierunku z pierwszeństwem przejazdu. Oznacza to, że żadna z dróg krzyżujących się na skrzyżowaniu nie ma znaku A-6a, który wskazywałby, że jest drogą z pierwszeństwem. Na takim skrzyżowaniu obowiązuje zasada prawej ręki, czyli ustępowania pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Na skrzyżowaniu równorzędnym mogą być obecne znaki ostrzegawcze lub sygnalizacja świetlna, ale nie są one obowiązkowe.

Oto trzy główne zasady obowiązujące na skrzyżowaniu równorzędnym, o których musimy pamiętać:

– ustępuj pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony, chyba że są to pojazdy szynowe lub uprzywilejowane. Pojazdy szynowe to tramwaje i pociągi. Pojazd uprzywilejowany to ten, który ma włączone sygnały świetlne i dźwiękowe np. karetka, straż pożarna, policja. Pojazdy te mają zawsze pierwszeństwo przejazdu, niezależnie od tego, z jakiej strony nadjeżdżają.

– jeśli skręcasz w lewo, ustępuj pierwszeństwa także pojazdom jadącym z kierunku przeciwnego na wprost lub w prawo. To oznacza, że jeśli na skrzyżowaniu równorzędnym chcesz skręcić w lewo, musisz poczekać, aż przejadą wszyscy pojazdy, które jadą prosto lub w prawo z naprzeciwka. Dopiero gdy droga będzie wolna, możesz kontynuować swój manewr. Jeśli natomiast jedziesz na wprost lub w prawo, masz pierwszeństwo przed pojazdami skręcającymi w lewo z kierunku przeciwnego.

– w żadnym razie nie wyprzedzaj na skrzyżowaniu ani tuż przed nim. Zachowaj ostrożność i obserwuj ruch innych pojazdów. Nagła zmiana pasa ruchu, chęć objechania innych aut to prosta droga do kolizji z innym pojazdem, który czeka na swoją kolej przejazdu przez skrzyżowanie. Rada na wszystkich. Na skrzyżowaniach warto zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu.

Jeśli oprócz informacji o skrzyżowaniach szukasz wiedzy o poruszaniu się po autostradach, zajrzyj na autostrady.com.pl.

Jaki przepis reguluje zasady poruszania się na skrzyżowaniu równorzędnym?

Zasady poruszania się na skrzyżowaniu równorzędnym są określone w art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten artykuł mówi wyraźnie, iż na skrzyżowaniu dróg o tej samej kategorii, na którym nie ma znaków drogowych wskazujących pierwszeństwo przejazdu, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, ustępując pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a następnie pojazdom szynowym i pojazdom uprzywilejowanym.

Podsumowanie

Skrzyżowanie równorzędne to takie, na którym nie ma wyróżnionego kierunku z pierwszeństwem przejazdu. Na takim skrzyżowaniu obowiązuje tzw. zasada prawej ręki, czyli ustępowania pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo mają pojazdy uprzywilejowane i szynowe (tramwaj, pociąg). Chcąc skręcić w lewo, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z kierunku przeciwnego na wprost lub w prawo, a także pojazdom szynowym i uprzywilejowanym. W żadnym razie nie można wyprzedzać na skrzyżowaniu ani przed nim. Należy zachować ostrożność i obserwować ruch innych pojazdów aż do opuszczenia skrzyżowania. Pamiętajmy też, że na skrzyżowaniu równorzędnym nie musi być sygnalizacji świetlnej ani znaków drogowych, które by pomogły w przejeździe. Musimy liczyć na swój rozsądek, umiejętność przewidywania sytuacji i uważność innych kierowców. Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego tekstu, skrzyżowanie równorzędne ma znacznie mniej tajemnic, aniżeli wcześniej.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.