Do ciekawego widoku doszło w niedzielę 3 marca. Choć do oficjalnego otwarcia kładki pieszo-rowerowej łączącej Powiśle z Pragą jeszcze chwila – ma się to wydarzyć w kwietniu 2024 – okazuje się, że blaszany płot odgradzający nieoddaną jeszcze kładkę od bulwarów wiślanych nie stanowił przeszkody dla spragnionych widoków spacerowiczów.
Dziesiątki osób sprawiły, że otwarcie wydarzyło się, można by napisać przekornie, metodą oddolną. Obyło się bez większych ekscesów. Pomijając aspekt wtargnięcia, można by wręcz rzec, że był to zwyczajny, niedzielny spacer – jednak na brzegu na spacerowiczów czekał stojący na sygnale radiowóz. Co zaskakujące, jak dowiedzieliśmy się od stołecznej policji, obyło się bez mandatów.
Reakcja społeczna na ten incydent była mieszana. Z jednej strony niektórzy Internauci chwalili spontaniczność i entuzjazm osób, które postanowiły już teraz skorzystać z nowej kładki, z drugiej zaś pojawiły się zasadne głosy krytyki, sugerujące brak poszanowania dla procedur bezpieczeństwa. Mimo to, wydarzenie to może być interpretowane jako wyraz niezwykłego zainteresowania i oczekiwania ze strony mieszkańców Warszawy wobec nowych inicjatyw mających poprawić infrastrukturę miejską oraz dostęp do atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.
Nowy most, wspierany na siedmiu podporach żelbetowych, stanowi imponującą inwestycję w warszawską infrastrukturę. Jego długość wynosząca 452 metry czyni go jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie, przewyższając nawet – o 127 metrów – słynny Millennium Bridge w Londynie. Wyjątkowy, rdzawy kolor i nietypowa forma sprawia, że przypomina błyskawicę, a dwukrotnie zaprojektowane „zagięcia” konstrukcji oferują miejsca do odpoczynku z widokiem na rzekę i wyjątkową panoramę miasta. Przeprawa, łącząca Powiśle z Pragą, skraca czas podróży zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, a może także stać się nowym centrum życia praskiego.
W lutym tego roku Prezydent Rafał Trzaskowski mówił: Zaawansowanie prac to dziś ponad 90 proc. Otwarcie mostu planujemy na wiosnę. Przebudujemy ulicę Okrzei – od mostu do ul. Jagiellońskiej. Obecnie szykujemy projekt, a następie ogłosimy przetarg na modernizację tej ulicy od Jagiellońskiej do Targowej. Ponadto na Jagiellońskiej chcielibyśmy zaplanować wygodny i dostępny plac miejski. Jest to dla nas bardzo ważny projekt który ma ożywić Pragę – dodał.