Kino Tęcza na Żoliborzu. Kiedy rozpoczęcie prac?

Źródło: materiały promocyjne organizatora.

Przygotowania do rewolucyjnych zmian w kulturalnym krajobrazie Żoliborza nabierają tempa. Po latach planowania i prac nad dokumentacją projektową, kino Tęcza przystępuje do nowego etapu swojej historii – pora na rozpoczęcie prac budowlanych.

Od swojego skromnego początku jako kotłownia centralnego ogrzewania w 1929 roku, Tęcza przechodziła niejedną metamorfozę. Po gruntownej przebudowie, która zakończy się dopiero w 2027 roku, zamierza wskrzesić ducha kinematografii, stając się nie tylko miejscem projekcji filmowych, ale także centrum kulturalnym.

Jakie atrakcje przygotowuje nowa Tęcza? Kluczowym elementem przekształcenia jest nowoczesna sala kinowa, wyposażona w najnowsze systemy audiowizualne. Projekcje na panoramicznym ekranie w towarzystwie dźwięku Dolby Atmos sprawią, że oglądanie filmów stanie się niezapomnianym przeżyciem. Jednak mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza pozostanie wierne swoim korzeniom, nadal oferując projekcje filmów z taśmy.

Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC, odpowiedzialni za projekt, podkreślają, że adaptują budynek do nowoczesnych potrzeb i standardów dostępności, jednak zachowując dziedzictwo architektoniczne budynku. A to jest bogate – nad wnętrzami Tęczy pracowali m.in.: Bruno Zborowski czy Szymon Syrkus. Kino będzie teraz miejscem otwartym dla wszystkich, bez względu na ewentualne ograniczenia fizyczne, dzięki pełnemu dostosowaniu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Co dalej? Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, tak bowiem ma brzmieć pełna nazwa instytucji, oczekuje na pozwolenie na budowę. Planowane otwarcie kina Tęcza ma nastąpić w 2027 roku, otwierając drzwi dla kameralnych wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy, koncerty czy spotkania autorskie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.