Jak głosowała Warszawa? Wyniki wyborów [AKTUALIZACJA]

fot. twitter.com/trzaskowski_

Za nami wybory samorządowe 2024. W całym kraju wyborcy głosowali na swoich lokalnych przedstawicieli, jak sytuacja wygląda w Warszawie i w okolicach?

Wyniki sondażowe opublikowane zaraz po głosowaniu wskazują, że Rafał Trzaskowski pozostanie na stanowisku prezydenta Warszawy uzyskując około 60% głosów poparcia. Na drugim miejscu warszawiacy głosowali na Tobiasza Bocheńskiego (18,5%), natomiast na ostatnim stopniu podium pojawiła się Magdalena Biejat (15,8%).

Kiedy wyniki?

PKW informuję, że oficjalne wyniki głosowania zostaną opublikowane 10 kwietnia, w środę. Już teraz można sprawdzić jak lokalnie głosowali mieszkańcy Mazowsza, na stronie internetowej PKW pojawiają się już wyniki z pierwszych obwodowych komisji.

Sondaże

Pierwsze wyniki wyborów:

33,7 dziesiątych procent dla Prawa i Sprawiedliwości.
31 i 9 dziesiątych dla Koalicji Obywatelskiej.
13,5 procent dla Trzeciej Drogi.
Konfederacja 7,5 procent
Lewica 6,8 – to sondażowe wyniki wyborów.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmików w 10ciu województwach. Prawo i Sprawiedliwości zwyciężyło w sześciu – to wyniki z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS.

To oznacza, że PiS – w porównaniu z wyborami sprzed prawie 6 lat – straciło trzy województwa. I prawdopodobnie straci jeszcze więcej, bo w kilku może nie być w stanie rządzić po tym, jak zawiążą się koalicje Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej, które zajmowały drugie i trzecie miejsca.

Mazowsze nie jest jedynym regionem, w którym Prawo i Sprawiedliwość straci władzę. Stabilną większość do rządzenia Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga mają też na Śląsku, którym przez ostatnich prawie 6 lat władało PiS. Koalicja odbiła także Dolny Śląsk, a możliwe jest też, że PiS – mimo procentowego zwycięstwa – straci władzę w województwie łódzkim oraz małopolskim.

Prawo i Sprawiedliwość może być pewne rządów w województwach Podlaskim, Lubelskim, Podkarpackim i Świętokrzyskim.

Podział głosów ze względu na wiek

Na Rafała Trzaskowskiego najliczniej głosowały osoby w wieku od 40 do 49ciu lat.

Drugi w wyborczym wyścigu, Tobiasz Bocheński – najwięcej, bo ponad 27 procent głosów, zdobył os osób w wieku co najmniej 60ciu lat.

Trzecia, Magdalena Biejat przygarnęła młodych – na kandydatkę Lewicy zagłosowało aż 32,5 procent wyborców w wieku od 18 do 29ciu lat.

Frekwencja

51,5 procent Polaków poszło wczoraj do urn. Najwyższa frekwencja była na Mazowszu, gdzie zagłosowało prawie 56 procent uprawnionych. Najniższa z kolei była na Śląsku – to zaledwie 47,8 procent.

W 2018 roku w skali całego kraju frekwencja wyniosła prawie 55 procent.

Według Państwowej Komisji Wyborczej w tegorocznych wyborach najniższa frekwencja była w duzych miastach, a najwyższa w małych miejscowościach oraz na wsiach.

Komentarze

Rafał Trzaskowski zdobył około 60 procent głosów.

Premier Donald Tusk tak skomentował wyniki:

Rafał Trzaskowski z kolei zaznaczał, że temat wyborów samorządowych to przeszłość – a przed Polakami kolejne wybory w przyszłym roku.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.