Dziecięcy Szpital Kliniczny przyjazny rodzinom. Nowe udogodnienia dla rodziców

fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Szpital dziecięcy zyskał 30 nowych materaców do łóżek dla rodziców oraz fotel do kangurowania, który jest szczególnie przydatny dla ojców, gdy mamy regenerują się po porodzie.

30 nowych materaców do łóżek dla rodziców oraz fotel do kangurowania wesprze opiekunów małych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM. “Łóżka dla rodziców” to jedna z wielu inicjatyw, dzięki którym Fundacja Ronalda McDonalda, franczyzobiorcy McDonald’s i darczyńcy łączą siły na rzecz opieki pediatrycznej rodzin.

Badania naukowe potwierdzają, nie wolno oddzielać małego pacjenta od jego całej rodziny, taka medycyna w której dziecko jest samo nie daje perspektywy szybkiego i skutecznego wyleczenia – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Fotel do kangurowania umożliwia wczesny kontakt między ojcem a noworodkiem, co w sposób istotny wpływa na zdrowie dziecka.

Gdy pacjentka nie jest w stanie w pełni zaopiekować się swoim maluszkiem, chcemy odbudować gotowość rodzicielska rownież u taty, ten fotel pomaga nam w zapewnieniu kontaktu skóra do skóry, tata wtedy jest aktywnym inkubatorem, który ogrzewa dziecko – informuje Ewa Kamińska El-Hassan, położna ze szpitala.

W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM Fundacja Ronalda McDonalda realizuje od 2015 roku program “Łóżka dla rodziców”, dzięki któremu na wszystkich 26 oddziałach szpitala w salach dla małych pacjentów są łóżka z materacami dla ich rodziców bądź opiekunów. Każde łóżko dla rodzica łączy dwie funkcje. W dzień to fotel do wspólnego czytania książek, zabawy i przytulania. Z kolei wieczorem jednym ruchem ręki fotel zamienia się w prawdziwe, wygodne łóżko.

Dziecko ma przydzielone swoje łóżko, rodzic także ma przydzielone swoje łóżko. Mają wspólną łazienkę oraz pokój do przebywania wspólnego – opowiada Sylwia Dybkowska, zastępczyni dyrektora ds. pielęgniarstwa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM

Przy całodziennej opiece nad maluchami przydaje się także chwila wytchnienia dla rodziców, którą mogą zapewnić współpracujące z Fundacją Ronalda McDonalda wolontariusze.

Rodzic, który jest tygodniami w szpitalu, ma swoje potrzeby, choć na chwilę potrzebuje odpoczynku. Najlepszym rozwiązaniem wtedy jest inny człowiek, wolontariusz, który odda swój czas dziecku. W Polsce jest ponad 1300 wolontariuszy, ponad 800 pomaga tej jednej instytucji Szpitalowi Pediatrycznemu w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – dodaje Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda z którą rozmawiała nasza dziennikarka Anna Bielecka.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. Jeden w Krakowie, drugi przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, który jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin chorych dzieci. Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Darowiznę sfinansowali franczyzobiorcy McDonald’s Polska przy wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda. Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu.

Więcej informacji jest na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Fundacji.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.