Wydarzyło się coś ważnego?

Kampania Bye Bye HPV. Darmowe szczepienia w szkołach

Wirus HPV to wirus, który z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka i około 80% społeczeństwa miało już z nim kontakt. Czy ważna jest profilaktyka?

W dniach 24 – 26 kwietnia w szkołach podstawowych Dzielnicy Warszawa Śródmieście – Fundacja SEXEDPL i Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy z udziałem miejskiego SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście zrealizują wspólnie szczepienia wśród swoich uczniów i uczennic darmowym szczepieniem przeciwko wirusowi HPV.

Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) są skierowane do 12-latków. Pierwsza seria szczepień odbyła się dziś w szkole podstawowej nr 158 przy ulicy Ciasnej.

Wirus HPV to wirus, który łatwo przenosi się podczas kontaktów seksualnych, ale rownież poprzez inne kontakty, np. poprzez dłonie – tłumaczy dr Monika Pliszkiewicz, specjalista położnictwa i ginekologii.

Wirus bywa bardzo groźny, może powodować stany przednowotworowe i nowotwory.

Zwykle kojarzy się go nowotworem szyjki macicy i stanem przednowotworowym. Lecz nie tylko, to także nowotwory pochwy, sromu, odbytu, prącia u mężczyzn, a także coraz więcej nowotwór głowy i szyi. Szczepienie przeciwko HPV obniża ryzyko zachorowania – dodaje dr Monika Pliszkiewicz.

Dziś działania edukacyjne przeszły w fazę praktyczną, w ramach której pierwsze dzieci ze Śródmieścia zostały zaszczepione. W samym Śródmieściu 600 dzieci kwalifikuje się do szczepień, a w ciągu 3 dni ma być zaszczepionych ponad 100 dzieci

Projekt Bye Bye HPV rozpoczął się w marcu tego roku i jest jedną z ważniejszych inicjatyw Fundacji SEXEDPL. Akcję wspierają: prof. dr hab. n. med. Marzena Dębska, Anja Rubik, Helena Englert, Martyna Wyrzykowska. Jest objęty Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia.

Szczepienia przeciw HPV są refundowane w Polsce dopiero od czerwca 2023 roku. Polska jest ostatnim krajem w UE, który przystąpił do tego programu.

Fundacja SEXEDPL wierzy, że przykład ze Śródmieścia posłuży jako inspiracja kolejnym dzielnicom stolicy i miastom w Polsce. Akcja związana jest ze Światowym Tygodniem Szczepień, który przypada na 24-30 kwietnia 2024

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.