W Łazienkach Królewskich możemy obejrzeć wystawę pt. „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”, poświęconą pierwszemu założycielowi Łazienek.
Wystawa pt. „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”, jest poświęcona pierwszemu założycielowi Łazienek – jego rodzinie, bogatej sieci kontaktów wśród europejskiej elity, a także działalności w polityce i sztuce. Wśród prezentowanych pamiątek po Lubomirskim znajdują się m.in. cenne srebra, rysunki i starodruki.
Proponujemy specjalną ścieżkę zwiedzania, będzie można zobaczyć pomieszczenie, które nie jest z reguły prezentowane naszym gościom, zdobione dekoracjami rzeźbiarskimi z końcówki XVII wieku – mówi dr Piotr Skowroński, kurator wystawy.
W Muzeum Łazienki Królewskie można też obejrzeć oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni, czyli dzisiejszego Pałacu na Wyspie. Tylko część z nich przetrwała pożar Pałacu w 1944 roku. Niespodziewanie, po wielu latach Muzeum otrzymało przesyłkę z oryginalnymi kafelkami od tajemniczego nadawcy.
Kafelki, które zdobiły Pałac na wyspie, trafiły do nas w tym roku – opowiada dr Piotr Skowroński.
Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów 15 instytucji polskich oraz 5 zagranicznych, m.in. Archiwum Państwowego w Dreźnie, Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu. Wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” potrwa do 1 września 2024 roku.
Ekspozycję uzupełnia program warsztatów, pokazów teatralnych, lekcji muzealnych, spotkań literackich i oprowadzań.