Od 1 stycznia 2026 roku będziemy pisać prościej i bardziej intuicyjnie. Rada Języka Polskiego wprowadza zmiany w zasadach pisowni.
Zmiany w języku polskim są potrzebne. Czasami jedno wyrażenie piszemy na kilka sposobów.
Będą to zmiany ortograficzne, będą to dobre zmiany – tłumaczy Paulina Mikuła, filolożka języka polskiego, autorka kanału na YouTubie o poprawniej polszczyźnie „Mówiąc Inaczej” naszej reporterce Soni Dąbrowskiej.
Będą też kolejne nowości, które mają nam ułatwić pisownie.
Stopień najwyższy będziemy zapisywać łącznie, nie najlepszy, nie najłatwiejszy, teraz zapisujemy oddzielnie – dodaje Paulina Mikuła.
Bardziej naturalne, jak je określa Paulina Mikuła, zasady pisowni wejdą w życie za półtora roku. Ekspertka podkreśla też, że nie spodziewała się takiej decyzji po Radzie Języka Polskiego, ale jest nimi pozytywnie zaskoczona.
Wśród kolejnych zmian, jest zmiana zapisu nazw geograficznych. Wszystkie człony tych nazw będziemy zapisywać wielką literą, żeby się nie zastanawiać jak napisać, czy również nazwy mieszkańców, miast dzielnic, osiedli.
W języku mówionym jak na razie zmian nie będzie. Według Pauliny Mikuły Rada Języka Polskiego spełnia swoją funkcje, ponieważ język pisany jest bardzo ważny w dobie internetu, trzeba go udoskonalać.
Ważna informacja, piszemy wziąć, a nie wziąść, czy wziąźść.