Nadal sucho w mazowieckich lasach. Czy grożą nam kolejne pożary?

fot. Wikimedia

Słoneczna aura, mimo sporadycznych opadów, znacząco podnosi zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Ściółka leśna jest wyjątkowo sucha, a krótkotrwałe deszcze nie są w stanie zmniejszyć ryzyka pożarów.

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) ostrzega, że wysoka temperatura i niewielkie opady deszczu obniżają wilgotność ściółki leśnej. W wielu regionach wilgotność ta spada poniżej 10%, co oznacza ekstremalne ryzyko zapalenia. Prognoza zagrożenia pożarowego, prezentowana przez IBL, jest przygotowywana na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów. Pomiary te wykonywane są dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych na terenie całego kraju.

Posłuchaj

O to, jak zachowywać się w stanie zagrożenia pożarowego pytaliśmy Macieja Pawłowskiego z Lasów Państwowych. Jeżeli jedziemy samochodem, to koniecznie zostawmy ten samochód w miejscu do tego przeznaczonym. Są w lasach parkingi, miejsca postojowe, gdzie w sposób bezpieczny można swój pojazd zostawić, bo pamiętajmy, że gorący układ wydechowy, plus sucha ściółka, czasami wyschnięte trawy, może się równać właśnie początkowi pożaru. Podczas wyprawy do lasu powinniśmy pamiętać o tym, że przy tak dużym zagrożeniu pożarowym, nawet w miejscach do tego przeznaczonych powinniśmy powstrzymać się od używania ognia.

Powinniśmy bowiem pamiętać, że jednorazowe deszcze nie są w stanie trwale podnieść poziomu wilgoci w lesie. Pawłowski mówi nam, że żeby ta wilgotność dłużej utrzymała się na wyższym poziomie, to powinno przez kilka dni padać, to powinny być takie ciągłe, może nie ulewne, ale jednostajne deszcze.

Sezon zagrożenia pożarowego trwa od 1 marca do 30 września, a prognozy opracowywane przez Lasy Państwowe są kluczowym elementem ochrony przed pożarami. IBL monitoruje sytuację na bieżąco, dostarczając aktualne dane, które pomagają zapobiegać tragediom.

Mówi Radiu Kolor Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych

Jeśli okaże się, że ta mapa świeci się na kolor czerwony, co oznacza, że w danym miejscu mamy najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego, to powinniśmy zachować szczególną ostrożność korzystając z lasu – mówi Radiu Kolor Pawłowski.

stan na 20.05 godz. 11:30, źródło: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) także zwraca uwagę na problem suszy. Maj bieżącego roku charakteryzuje się suszą meteorologiczną, szczególnie dotkliwą na zachodzie kraju, gdzie opady są minimalne. „Suma parowania jest wyższa niż ilość opadów, co oznacza, że klimatyczny bilans wodny jest ujemny (więcej wody tracimy, niż zyskujemy)” – informuje IMGW w swoich komunikatach. Wilgotność gleby spada do alarmujących 10-15%, co dodatkowo podnosi ryzyko pożarów.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.