Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję, która przyniesie ulgę wielu rolnikom – termin na wymianę dachów zawierających szkodliwy azbest został wydłużony o kolejne pół roku.
Kiedy człowiek wdycha powietrze zanieczyszczone włóknami, te dostają się do płuc i już nie można ich stamtąd usunąć. Ich szkodliwe działanie może ujawnić się dopiero po wielu latach. Po 20, 30, a nawet po 50. Eternitowe dachy, zawierające azbest, niestety nadal stanowią część krajobrazu wielu polskich miejscowości i to zarówno miast, jak i wsi.
Azbest to trucizna
Szkodliwy wpływ azbestu na układ oddechowy jest znany od dawna. W 1955 roku pojawiły się pierwsze doniesienia o związku azbestu z rakiem płuc u osób narażonych na zawodowy kontakt z tym materiałem. Niepokojące wnioski z czasem doprowadziły do wdrożenia regulacji ograniczających kontakt z azbestem: w USA w 1979, a w Polsce w 1997 roku.
Azbest może spowodować np. pylicę azbestową, która powoduje zwłóknienie płuc i niewydolność oddechową oraz zwiększa ryzyko raka płuca. Może wywołać zmiany opłucnowe w postaci zgrubień i zwłóknień albo międzybłoniaka opłucnej. Ryzyko raka płuca jest znacznie wyższe u osób narażonych na kontaktem z azbestem, zwłaszcza jeśli dodatkowo regularnie palą one papierosy.
Ponury krajobraz
Nowy ostateczny termin na zakończenie inwestycji związanych z wymianą dachu z eternitu to teraz 30 września 2025 roku. Dotychczasowa praktyka pozwalała na uzyskanie wsparcia finansowego na wymianę pokrycia dachowego na całym budynku, nawet jeśli prace nie zostały rozpoczęte przed złożeniem wniosku.
Zmienione regulacje zwiększyły dostępny czas na zakończenie prac – rolnicy mają aż 18 miesięcy od podpisania umowy na zakończenie prac i złożenie wniosku o płatność końcową. Decyzja o przedłużeniu terminu wynika z konieczności dostosowania czasu wymiany dachów do sezonowych warunków pogodowych.
Rozszerzenie terminu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji poprzez ograniczenie presji czasowej związanej z dużymi przedsięwzięciami, a do takich niewątpliwie należy wymiana dachu.