Czy sprzedawca może nie wydać Ci reszty?

fot. Canva

W niektórych sklepach sprzedawcy czasem nie wydają reszty w wysokości 1 grosza, w innych natomiast jest to stała praktyka. Czy sprzedawca może zatrzymać resztę?

Czasami będąc na zakupach na ten jeden grosz nikt nie zwraca uwagi, czy sprzedawca może zatrzymać resztę?

Czy mogę być winna grosik?

To pytanie wcale nie jest rzadkością. Co jakiś czas zdarza się, że kasjer bądź kasjerka pytają klienta o możliwość niewydania mu drobnej reszty. Jeśli klient się na to zgodzi, nie będzie problemu. Jeżeli nie – być może wcale nie zrobi zakupów. Zasada „płacę – wymagam” popychająca do wszczynania awantur i pouczania ekspedientów nic tu nie pomoże. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) przypomina, że obowiązek uiszczenia odpowiedniej kwoty leży po stronie kupującego. Tak – kupującego! A nie kasjera. 

Nie zrobisz zakupów

Niewydanie grosza nie jest naruszeniem prawa, ponieważ – jak oznajmił UOKiK – prawo nie wymaga od sprzedawcy posiadania reszty. To kupujący musi przekazać kasjerowi odliczoną kwotę. 

Zakup należy potraktować jak umowę: my płacimy, a sprzedawca wyda nam nabytą rzecz. Umowa jest zawarta wtedy, gdy jej obie strony zgodzą się co do warunków. Sprzedawca może nie wydać reszty, jednak nie może być to wyłącznie jego decyzja. Zaokrąglenie reszty jest możliwe tylko za zgodą klienta. 

Jeśli zabraknie drobnych, sprzedawca musi najpierw uzyskać zgodę klienta na niewydanie mu reszty. Gdy klient nie zgodzi się na niewydanie mu reszty, a sprzedawca nie postara się, aby tę resztę wydać (np. nie poprosi o pomoc kasjera obok; pamiętajmy – nie musi tego robić), to jako kasjer będzie zmuszony po prostu odmówić sprzedaży i anulować transakcję. 

Sklep może stracić

Niewydawanie drobnej reszty przez sklepy nie jest rażącym naruszeniem przepisów, jednak lekceważy zasady dobrej praktyki kupieckiej i interesy klientów. Niezadowolenie może wzniecić falę negatywnych opinii w internecie, co tylko pogorszy sytuację sklepu.

Co prawda właściciel sklepu nie musi obawiać się z tego tytułu sankcji prawnych, lecz niewykluczone, że i tak dużo na tym straci z uwagi na odpływ klientów. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.