Ile zarabiają Polacy za granicą? Które zawody się opłacają?

fot. Canva

Praca za granicą niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Ci często emigrują do Niemiec, Szwecji, Czech albo Norwegii. Głównym czynnikiem przyciągającym pracowników są wynagrodzenia znacznie wyższe niż w naszym kraju. Ile można zarobić?

Pensje w Polsce, mimo że systematycznie rosną, nadal nie dorównują europejskim standardom, co skłania do emigracji zarobkowej. Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, choć obecnie chętniej wybierają Szwecję i Niemcy niż Wielką Brytanię.

Dobrze zarobi mechanik

W Czechach zarobki na produkcji wahają się od 1,5 tys. do 2 tys. euro brutto miesięcznie. Monterzy konstrukcji stalowych i mechanicy mogą zarobić około 2,1 tys. euro brutto miesięcznie, a spawacze mniej więcej 2,2 tys. euro brutto. Pracownicy gastronomii mogą liczyć na około 2 tys. euro brutto miesięcznie. 

Niewątpliwe jednymi z lepiej opłacanych są stanowiska w IT. Tu zarobki sięgają aż 4 tys. euro brutto miesięcznie.

Stolarz może liczyć na niezłą pensję 

W Niemczech pracownicy magazynowi, produkcji oraz osoby zajmujące się sprzątaniem mogą zarobić około 2,2 tys. euro brutto miesięcznie. Podobnie zarobią opiekunki medyczne i ogrodnicy.

Stolarze mogą zarobić od 2,6 tys. do 3,8 tys. euro brutto miesięcznie, w zależności od doświadczenia. W sektorze IT wynagrodzenia zaczynają się od 3,5 tys. euro brutto i czasami sięgają nawet 5,5 tys. euro brutto na miesiąc.

Tyle zarabia się w Szwecji i Norwegii 

W Szwecji pracownicy produkcji zarabiają około 2 tys. euro netto miesięcznie, a opiekunowie osób starszych od 2,6 tys. do 3 tys. euro netto. Brukarze zarabiają około 3,6 tys. euro na rękę, a piaskarze nawet blisko 4 tys.

W Norwegii stolarze-cieśle mogą zarobić od 3,3 do 3,8 tys. euro netto miesięcznie. Mechanicy okrętowi, spawacze oraz pracownicy ogólnobudowlani zarabiają do 4 tys. euro netto miesięcznie, a hydraulikom oferuje się od 4 tys. do nawet 4,5 tys. euro netto na miesiąc.

  • wszystkie kwoty zostały podane w euro w celu ich łatwiejszego przeliczenia.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.