Wydarzyło się coś ważnego?

Czy powstanie Centralna Informacja Emerytalna?

fot. Canva

Jak twierdzi Interia, Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad zmianą ustawy, która może zakończyć projekt Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE).

Choć ministerstwo nie potwierdziło jednoznacznie doniesień o zakończeniu rozwoju CIE, przyznało, że prace nad systemem zostały wstrzymane. Tak więc, z projektu, którego celem było ułatwienie kontrolowania stanu oszczędności przeznaczonych na „jesień życia”, może nic nie wyjść. 

Miało być łatwiej

Projekt CIE miał być realizowany przez PFR we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. Platforma miała zintegrować dane z ZUS-u i KRUS-u oraz umożliwić użytkownikom dostęp do informacji o wszystkich kontach emerytalnych. Wszystko w jednym miejscu. 

Generalnie, baza miałaby ułatwić optymalne zaplanowanie oszczędzania na okres przypadający po zakończeniu aktywności zawodowej. Zebranie informacji o systemie na jednej, rozbudowanej platformie miało pozwolić na lepsze administrowanie nim i zagwarantować przejrzystość tej części jakże ważnego rynku.

Koszt uruchomienia CIE szacowano na 30 mln zł, a roczne koszty utrzymania na 20 mln zł.

Prace wstrzymano

Prace nad CIE zostały wstrzymane – potwierdził to Marek Gieorgica, rzecznik prasowy resortu cyfryzacji.

Powodem wstrzymania prac są wątpliwości co do zasadności i kosztów projektu. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji analizuje ryzyka związane z administrowaniem systemem oraz jego infrastrukturą. 

Po zakończeniu analiz minister cyfryzacji podejmie decyzję o kontynuowania lub zakończeniu projektu. 

Najpierw edukacja

Projekt CIE od początku wbudził kontrowersje i miał przeciwników. Ekspert w dziedzinie systemu emerytalnego i prawa pracy, Oskar Sobolewski, skrytykował projekt w zaproponowanym kształcie i w zamian zasugerował, że priorytetem powinna być edukacja i zachęcanie do oszczędzania w II i III filarze.

Zdaniem Sobolewskiego lepszym rozwiązaniem byłoby najpierw unowocześnienie usługi PUE ZUS, aby była bardziej nowoczesna i intuicyjna.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.