Dodatkowy urlop. Komu przysługuje?

fot. Canva

Od stycznia bieżącego roku osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą korzystać z dwóch dodatkowych dni lub 16 godzin urlopu. Nadal nie każdy pracownik wie o tej możliwości.

Mowa o urlopie z powodu siły wyższej, który jest dostępny ponad wymiar przysługującego nam standardowo urlopu wypoczynkowego. Jest on płatny w wysokości 50 proc. wynagrodzenia i przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.

Urlop z powodu siły wyższej – co to takiego?

Urlop z powodu siły wyższej został wprowadzony do polskiego porządku prawnego w kwietniu 2023 roku, wraz z nowelizacją Kodeksu pracy. 

Pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu, natomiast pracownik może poinformować go o chęci wzięcia wolnego nawet dopiero w dniu, w którym planuje skorzystać z tego uprawnienia. 

Kiedy skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej?

Kodeks pracy nie precyzuje, czym jest „siła wyższa”. Przyjmuje się jednak, że chodzi o nagłe zdarzenia losowe wymagające natychmiastowego opuszczenia miejsca pracy, takie jak choroba, wypadek, hospitalizacja bliskiej osoby czy awaria w domu, zalanie mieszkania bądź konieczność sprawowania opieki nad bliskim. 

Z tego powodu taki urlop nie wymaga zgłoszenia z wyprzedzeniem. 

Jak wnioskować o urlop z powodu siły wyższej?

Wniosek o urlop z powodu siły wyższej można złożyć w dowolnej formie – tradycyjnie, elektronicznie, a nawet SMS-em, jeśli to jedyna opcja dostępna w danej chwili. Ważne, aby wskazać termin nieobecności. 

To, że pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu, czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem w nagłych sytuacjach.

Urlop z powodu siły wyższej, a urlop na żądanie

Urlopu z powodu siły wyższej nie należy mylić z urlopem na żądanie, będącego częścią w 100 proc. płatnego urlopu wypoczynkowego.

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze do 4 dni rocznie. Tymczasem urlop z powodu siły wyższej jest dostępny w skali dwóch dodatkowych dni lub 16 godzin. 

Możliwe, że słaba świadomość tego rozróżnienia sprawia, że Polacy rzadko korzystają z nowego uprawnienia. Urlop z powodu siły wyższej nie przechodzi na kolejny rok.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.