Polacy palą jak smoki. Ich liczba idzie w miliony

fot. Canva

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. To alarmujący wynik, który pokazuje porażkę polskiej polityki zdrowotnej. Ambitny plan ograniczenia liczby palaczy do 5 proc. przed 2030 rokiem wydaje się nierealny.

W przeciwieństwie np. do Szwecji, gdzie odsetek palaczy spadł z 15 proc. w 2008 roku do 5,6 proc. w 2023 roku, Polska nadal zmaga się z wysokim poziomem nikotynizmu. 

Według CBOS-u i WHO w Polsce regularnie pali tytoń nawet blisko 8 mln osób.

Palisz i tracisz zdrowie

Wdychanie dymu papierosowego prowadzi do szerokiego spektrum chorób, w tym nowotworów oraz schorzeń układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, takich jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Palenie papierosów niszczy śródbłonek naczyń i błonę śluzową dróg oddechowych. 

Niestety, w Polsce brakuje skutecznych programów walki z nałogiem, co utrudnia realizację strategii „końca gry”, zakładającej redukcję liczby palaczy do 5 proc. do 2030 roku. Ten wskaźnik jest nierealny.

Potrzeba nowych strategii

W obliczu danych dalekich od optymizmu eksperci coraz częściej apelują o wprowadzenie nowych strategii redukcji szkód w walce z paleniem. Propozycja zakłada proponowanie palaczom mniej równie szkodliwych alternatyw, takich jak e-papierosy. W Szwecji czy Stanach Zjednoczonych takie podejście daje pozytywne rezultaty. 

W Polsce wciąż brakuje szeroko dostępnych poradni specjalizujących się we wsparciu osób uzależnionych od nikotyny. Na terenie całego kraju działają tylko trzy takie placówki.

Alternatywy i edukacja

E-papierosy stają się popularne zwłaszcza wśród młodzieży. Niestety, są to produkty często pochodzące z Chin, o wysokiej szkodliwości. Kampanie edukacyjne, takie jak „Wdychasz czy oddychasz?”, pokazują, że prawie połowa uczniów używa e-papierosów. W Polsce w ubiegłym roku sprzedano około 100 mln sztuk jednorazowych e-papierosów. 

Edukacja na temat alternatywnych metod walki z nałogiem oraz skutków regularnego „puszczania dymka” powinna być prowadzona nie tylko w specjalistycznych poradniach, ale również w gabinetach lekarzy rodzinnych.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.