Wśród tegorocznych letnich propozycji znalazły się między innymi plener malarski, rajdy rowerowe po podwarszawskich miejscowościach, kino plenerowe, potańcówka, szabatowe spotkania o dobrostanie, czy mikrospacery w poszukiwaniu dzikiej natury w mieście, a także – na rozpoczęcie programu 15 czerwca – międzykulturowy piknik szabatowy.
Letni program atrakcji rozpocznie się już w najbliższą sobotę 15 czerwca szabatowym piknikiem z Bazą Inclusive. Potrawy z różnych stron świata przygotują dla uczestników i uczestniczek pikniku członkowie Bazy Inclusive – osoby z doświadczeniem uchodźczym i imigranckim.
W czerwcu świętujemy miesiąc równości, ale to również czas, kiedy przypada żydowskie święto zbioru plonów Szawuot. Z tej okazji na otwarcie letniego programu #POLINnaŁące przygotowaliśmy piknik
z wielokulturową kuchnią. Spróbujecie wegańskich potraw, które nawiązywać będą do przenikania się kultur i czerpania inspiracji kulinarnych. Zachęcamy do zabrania koców i wspólnego spędzenia czasu na zielonej łące przy naszym muzeum – mówi Anna Pokłosiewicz, koordynatorka programu #POLINnaŁące.
Piknik odbędzie się na zielonym skwerze przy gmachu muzeum, od strony ulicy Lewartowskiego, a rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa do godz. 15:00.
W sobotę 16 czerwca śladów przedwojennej żydowskiej historii poszukają osoby uczestniczące w wycieczce rowerowej do Grodziska Mazowieckiego: Szlakiem pożydowskich miasteczek – wycieczki rowerowe.
Atrakcje na łące
Muzeum POLIN wraca również ze znanym i lubianym cyklem Hejmisz – szabatowymi spotkaniami
o dobrostanie. Cykl czterech piątkowych spotkań (dwa w lipcu i dwa w sierpniu) wprowadzi uczestników w ideę szabatu – oddechu po tygodniu pracy, przestrzeni na refleksję i odpoczynek.
Jak co roku w programie nie zabraknie akcentów związanych z ekologią. Na mikrospacery, czyli biodróże zaprasza Michał Książek, poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog.
Pójdziemy tam, gdzie nas oczy poniosą, ale nie za daleko – zapowiada autor spacerów, które czasem odbywają się na przestrzeni zaledwie 100 metrów.
Biodróż stawia na świadome sąsiedztwo: wychodzi z założenia, że wszędzie obok człowieka żyją jacyś mali „inni”, którzy zasługują na uwagę.
„Z małym Majerem na Łące” – to zaś propozycja zajęć sensorycznych dla najmłodszych. W sześć wakacyjnych sobót Muzeum zaprosi najmłodsze dzieci (1-5 lat) i ich opiekunów do wspólnych zabaw na łące, do których inspiracją będą przygody małego Majera – ciekawego świata i dowcipnego chłopca w niebieskim kubraczku.
Na warsztaty kulinarne „Żydowskie smaki dawnych sztetli” Muzeum zaprosi seniorów. Będą one okazją do przyjrzenia się zależnościom między kuchnią polską, a żydowską. Uczestnicy omówią charakterystykę kuchni aszkenazyjskiej i przygotują tradycyjne potrawy jak cymes, chałka czy cebularze.
W ramach sierpniowego cyklu „Kino Polin na Łące” odbędą się pokazy filmów, których motywem przewodnim będzie podróż do krainy przodków oraz poszukiwanie swoich korzeni. Bohaterowie, szukając informacji o swoich rodzinach lub członkach wspólnot, dowiadują się wiele o sobie i to pozwala im lepiej zrozumieć swoje miejsce w świecie.
Na zakończenie lata Muzeum zaprosi na potańcówkę z motywem wiejskiej, żydowskiej muzyki. W ostatnią sobotę sierpnia o godz. 19:00 w pracowni kulinarnej u Fani „Niesforny Majer prosi do tańca”, czyli Fundacja Muzyka Odnaleziona i Muzeum POLIN zaproszą do tańca i w podróż śladami dźwięków zaklętych w obrazach Majera Kirszenblata. Co grali polscy a co żydowscy muzykanci? O czym opowiadały pieśni kobiet ze sztetla? Do jakiej muzyki bawili się polscy i żydowscy mieszkańcy Opatowa? Muzycznych odpowiedzi udzielą m.in. Hrajbery, Kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski i Mariza Nawrocka.
Wydarzenia #POLINnaŁące potrwają do 22 września. Więcej szczegółów o atrakcjach muzeum Polin do przeczytania tutaj.