Coraz więcej automatów w sieciach handlowych. Do czego służą?

fot. Patryk Duszkiewicz/Wikipedia

Biedronka testuje niepospolite rozwiązanie, które pozwala na sprzedaż papierosów przy kasach samoobsługowych bez naruszania prawa. W różnych sieciach pojawiają się również automaty do recyklingu.

Ma być szybciej, prościej i komfortowo zarówno dla klienta, jak i dla sprzedawców. Dlatego Biedronka zamontowała zabezpieczone szafy z papierosami, które usprawniają obsługę, ale uniemożliwiają dostęp do papierosów osobom niepełnoletnim.

Wiek pod kontrolą

Aby kupić papierosy, klienci muszą nacisnąć przycisk, by poinformować kasjera o swoim zamiarze. Dopiero po zweryfikowaniu wieku kupującego sprzedawca odblokuje dostęp do papierosów. To nowe podejście ma zwiększyć rolę samoobsługi w handlu z jednoczesnym zapewnieniem kontroli wieku kupujących bez nadmiernego obciążania pracowników. 

Zaproponowana przez Biedronkę metoda sprzedaży papierosów pozwala na zwiększenie efektywności obsługi i zapewnia większy komfort zarówno klientom, jak i pracownikom sieci. 

System zachowuje wszystkie aspekty prawne związane ze sprzedażą tytoniu, a zarazem rozszerza asortyment dostępny w strefie samoobsługowej bez wpływu na szybkość obsługi.

Automatów jest więcej

Oprócz wspominanego rozwiązania Biedronki ostatnio w marketach znanych sieci handlowych pojawiły się również automaty do recyklingu butelek plastikowych i puszek. To odpowiedź na planowane od 1 stycznia 2025 rok wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Lidl umieścił automaty do recyklingu w kilkudziesięciu sklepach w Polsce. Klienci mogą zwracać plastikowe butelki i otrzymywać za to rabaty na zakupy. Każda zwrócona butelka przekłada się na 5 groszy rabatu przy zakupach za minimum 2 złote plus wartość kuponu rabatowego. 

Biedronka również testuje automaty do recyklingu w wybranych lokalizacjach. Klienci mogą zwracać butelki i puszki, w zamian otrzymując za każde 6 butelek voucher o wartości 1 zł, który można wykorzystać przy zakupie napojów. 

Auchan poszedł o krok dalej i testowo wprowadził urządzenie do odbioru kartonów po żywności płynnej, takich jak mleko czy soki. Klientom należy się 6 groszy za każdą zwróconą sztukę odpadów.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.