Rośliny cebulowe występują na całym świecie. Są naturalną florą rejonów śródziemnomorskich, obu Ameryk, można je znaleźć w Azji i na Kaukazie, czy Wybrzeżu Pacyfiku.
W naszym kraju rośliny z tej grupy są kojarzone przede wszystkim z przedwiośniem i wiosną. Kobierce przebiśniegów czy krokusów są dla nas radosnym znakiem zbliżającej się najpiękniejszej pory roku. Tulipany czy hiacynty umilają nam coraz cieplejsze dni. Latem piękno ogrodów jest podkreślane przez czosnki ozdobne, lilie i mieczyki. Na koniec sezonu zachwycamy się zimowitami i krokusami jesiennymi. Jak widać, obecność roślin cebulowych w ogrodzie może dostarczyć całej gamy przepięknych barw i kształtów. Dowiedz się, które z nich wybrać i jak o nie zadbać, by wyglądały jak najpiękniej?
Co musimy wiedzieć o kwiatach cebulowych
Kluczem do sukcesu w uprawie roślin cebulowych, jest zapewnienie im warunków naśladujących ich naturalne siedliska. Są jednak zasady, które obowiązują dla większości gatunków pojawiających się a w naszych ogrodach. Przepiękne kwiaty cebulowe uwielbiają słońce i tereny delikatnie zacienione. Powinny mieć zapewnioną pulchną, dobrze uprawioną ziemię o wysokiej przepuszczalności. Przed sadzeniem cebul powierzchnię należy dokładnie odchwaścić, wymieszać z kompostem i w razie potrzeby rozluźnić piaskiem. Przy zakopywaniu cebul najlepiej kierować się starą zasadą sadzenia na głębokości trzykrotnej ich wysokości. Ważna jest również rozstawa. Jest ona zależna od docelowej wysokości roślin i waha się od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Po zasadzeniu cebul, miejsce trzeba podlać. Robimy to z umiarem – zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia cebul. Wśród roślin cebulowych są gatunki, które uprawiamy przez kilka lat w jednym miejscu i takie, które muszą być wykopane z gruntu przed zimą. Przedstawione informacje, to tylko ogólny zarys uprawy roślin cebulowych. Wymagania poszczególnych kwiatów z tej grupy trochę się różnią. Warto je poznać, by uzyskać jak najpiękniejsze zdrowe rośliny.
W szczególnie dużych rozmiarach cebule tulipanów znajdziesz tutaj.
Jak wykorzystać piękno roślin cebulowych
Szeroka paleta barw, bogata oferta form i rozmiarów sprawiają, że rośliny cebulowe mają mnóstwo zastosowań. W ogrodzie i na działce stosujemy je do obsadzania rabat i tworzenia unikatowych grup, dających duży efekt dekoracyjny. Duże skupiska kwiatów cebulowych tworzą w rezultacie urzekające, nasycone kolorem plamy. Gatunki wysokie, takie jak korony cesarskie, lilie drzewiaste, czosnki ozdobne można sadzić jako ozdobne solitery. Delikatne przebiśniegi czy szafirki wykorzystuje się do zakrywania terenów pod drzewami, które w porze ich kwitnienia nie mają jeszcze wykształconych liści. Krokusy, cebulice, tulipany botaniczne czy puszkinie świetnie nadają się do sadzenia na trawnikach. Wielką zaletą roślin cebulowych jest ich rewelacyjny wygląd w ozdobnych pojemnikach – misach, koszykach, wiaderkach, skrzynkach. W tej postaci staja wdzięczną ozdobą domowego patio czy balkonu. Innym miejscem, w którym sprawdzają się rośliny cebulowe, są ogródki skalne. Do zagospodarowania wolnych przestrzeni na skalniaku wspaniale nadają się krokusy, szafirki, cebulice, hiacynty, irysy żyłkowane, karłowe czosnki, dzikie tulipany i narcyzy o drobnych kwiatach. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie roślin cebulowych przy zbiornikach wodnych. W otoczeniu oczka wodnego dobrze poradzą sobie przebiśniegi, szachownice kostkowate, śnieżyce i narcyzy. Do letniej dekoracji krajobrazu z wodą w roli głównej nadają się lilie. Znoszą wilgotne podłoże, ale ich kwiaty najlepiej rozwijają się opromienione słońcem. Jesienną niespodzianką na w pobliżu wody jest zimowit. Jego urocze kwiaty zaskoczą nas we wrześniu i październiku. Kwiaty roślin cebulowych, np. tulipanów, lilii czy frezji to popularne i lubiane kwiaty cięte. Bukiety, kompozycje i dekoracje z ich wykorzystaniem są eleganckie i wyrafinowane.