Bezpieczeństwo nad wodą było tematem warsztatów dla dzieci przeprowadzonych w warszawskim Komisariacie Rzecznym Policji. Edukacja o tym jak zachowywać się podczas wypoczynku jest potrzebna nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, którzy przed wypożyczeniem kajaka, czy motorówki powinni przejść kilku godzinne szkolenie z bezpieczeństwa.
Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa nad wodą jest bardzo ważna i zajęcia przypominające należy powtarzać co roku, w taki sposób można wpłynąć również na świadomość rodziców w tym zakresie.
Wiedza jest ważna
Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna. W ciągu roku tonie średnio 500 osób. W każdym takim przypadku liczą się pierwsze minuty od wpadnięcia do wody i czas reakcji osób postronnych.
Zaczynamy od ucisków klatki piersiowej i podawania wdechów – mówi Radiu Kolor Michał Kępka, ratownik medyczny.
Jak podkreśla Michał Kępka nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia klatki piersiowej podczas resuscytacji nie ponosimy z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Najważniejszym w tym momencie jest przywrócenie krążenia, które nie nastąpi jeśli ograniczymy się tylko do zadzwonienia pod numer alarmowy i oczekiwania na przyjazd służb.
Czas na słońcu
Ważny podczas wakacji jest również czas opalania, czy problemy występujące po ukąszeniu owadów.
Używajmy kremów z filtrem w słoneczne dni. Jeżeli u kogoś po ukąszeniu występuje reakcja alergiczna powinniśmy reagować – dodaje Michał Kępka.
Wyjeżdżając na wakacje warto ściągnąć na telefon aplikację Ratunek, która w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia łączy nas ze służbami takimi jak GOPR, TOPR, MOPR, czy WOPR i automatycznie lokalizuje nas umożliwiając ratownikom szybsze przybycie na miejsce i udzielenie pomocy.
Służby czuwają
Średnia roczna liczba interwencji służb ratowniczych to ok 500 wezwań. Do takiego zdarzenia dysponowane są nie tylko zespoły WOPR-u, ale również wodne jednostki policji, straży pożarnej czy straży miejskiej.
Wokół Warszawy funkcjonują dwa zabezpieczane przez służby kąpieliska, czyli zalew zegrzyński i jeziorko czerniakowskie. Jak podkreślają przedstawiciele służb ratunkowych interwencje, które kończą się zgonem poszkodowanego najczęściej występują u osób wchodzących do wody pod wpływem alkoholu i mają miejsce w rzekach.
W akcjach ratowniczych biorą wówczas udział wszystkie możliwe służby, czasami przydają się również odpowiednio przeszkolone psy.
Czasami w akcjach biorą udział psy, które potrafią pływać, podać coś ratownikowi, czy holować – mówi Ada Błasiak ze stołecznego WOPR-u.
Jak przygotować się do wejścia do wody?
Wraz ze wzrostem temperatury rośnie chęć wskoczenia do wody. Przed wejściem jest jednak szereg zasad.
Warto nie jeść, uważajmy, czy woda jest bezpieczna, nie wskakujmy do wody – wylicza Paweł Błasiak, prezes zarządu stołecznego WOPR.
Jak zaznacza Paweł Błasiak bezpieczna woda to taka, gdzie dno jest dobrze widoczne, a głębokość znana i w miarę niezmienna. Ważnym elementem przygotowania do wejścia do wody jest również powolne wchodzenie do niej w celu oswojenia się z różnicą temperatur. Pominięcie tego kroku poprzez np. skok na główkę poza niebezpieczeństwem związanym z niewłaściwym zderzeniem z lustrem wody może wywołać szok termiczny.