Trwa głosowanie na projekty w budżecie obywatelskim. Jeden z nich wspólnie zgłosiły wszystkie warszawskie zastępy ochotniczej straży pożarnej.
Strażacy potrzebują specjalistycznych samochodów i ich wyposażenia, by móc realizować m.in. założenia obrony cywilnej.
Naszym zadaniem jest zapewnienie schronienia, potrzebujemy agregaty, pompy – jakie formy pomocy się z tym wiążą, opowiada Radiu Kolor Marek Przybysz, prezes OSP Wesoła.
Głosowanie na projekty w budżecie obywatelskim potrwa do końca miesiąca, a wyniki będą znane już 16 lipca. To kolejny rok kiedy warszawskie ochotnicze straże pożarne starają się pozyskać środki z budżetu obywatelskiego.
Zastępy z OSP Wesoła tylko w zeszłym roku wyjeżdżały 600 razy. W ich szeregach znajduje się niecała setka druhów i druhen, którzy na co dzień wykonują zawód nie tylko strażaka PSP, ale również ratownika medycznego, księgowego, architekta czy żołnierza. Obecnie jednostka prowadzi rekrutację, w której udział może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy, niezależnie od dzielnicy, w której mieszka i poziomu sprawności fizycznej.
Zgłosiliśmy podobny pomysł jak w ubiegłym roku. Projekt to zakup niezbędnych samochodów dla OSP – dodaje Marek Przybysz.
Rok temu do realizacji bardzo podobnego projektu strażakom zabrakło 1000 głosów.
W wielu sytuacjach jest potrzebna pompa elektryczna, niestety taki sprzęt nie zawsze jest obejmowany dotacjami – informuje Marek Przybysz.
Jak zaznacza Marek Przybysz strażacy w odróżnieniu od innych jednostek w OSP w kraju funkcjonują w systemie dwudziestoczterogodzinnym, dzięki czemu miejsce zamieszkania ratowników nie odbija się na czasie dojazdu na miejsce zdarzenia. Jednostka posiada również własne rozwiązania dot. m.in. likwidacji gniazd owadów latających czy system tryskający umożliwiający gaszenie pojazdów elektrycznych od dołu.
Współpracujemy ze szkołami, urzędami itp. – zaznacza Marek Przybysz.
Projekt znajduje się na 6 miejscu na liście projektów ogólnomiejskich, a wybory można dokonać korzystając z dedykowanej strony urzędu miasta lub w formie papierowej zgłaszając się do urzędu dzielnicy.
Budżet obywatelski
Wśród nich wyróżniono dwie kategorie – projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Na liście znajdują się m.in. rozwiązania infrastrukturalne, ekologiczne, czy inicjatywy sąsiedzkie.
Głosować na projekty można do 30 czerwca, więcej tutaj.