Wydarzyło się coś ważnego?

Projekt Spot the Dot, czyli zwróć uwagę na kropki na skórze

Fundacja Rak’n’Roll.Wygraj Życie oraz fotografka Anna Bedyńska zachęcają do szukania kropek. Projekt Spot the Dot ma nas zachęcić do zwrócenia uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.

Fotografkę Annę Bedyńską los rzucił do Tokio. Poznawanie miasta zaczęła od Muzeum Yayoi Kusamy. Po pierwszej wystawie zostały jej powidoki – kropki, którymi Kusama obsesyjnie pokrywała kolejne metry płótna, zaczynają prześladować i ją. Bedyńska widzi je wszędzie: w detalach miejskich i architekturze, na ubraniach i towarach. Nie szuka ich – przychodzą same.

Po powrocie do Polski Anna Bedyńska zaprezentowała swoje zdjęcia przedstawicielom Rak’n’Rolla z propozycją wykorzystania szerokiej metaforyki fotografii do działań profilaktycznych. Kropki z obrazów Bedyńskiej zaczęły zachęcać do szukania tych pozostałych – w przestrzeni miejskiej, na przedmiotach użytkowych oraz na własnej skórze. Znajomość kropek – znamion – to część profilaktyki czerniaka. 

Szukanie kropek wokół siebie może być zabawą. Poznawanie znamion na własnej skórze także może być interesujące. Cieszymy się, że razem z Anną Bedyńską oraz marką La Roche-Posay mamy okazję zachęcać do dbania o siebie i potwierdzania zdrowia skóry. Dbałość o nią jest podstawowym etapem profilaktyki. Powinna stać się naszą codzienną, dobrą praktyką – mówi Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.

Projekt Spot the Dot

Projekt Spot the Dot trwa od czerwca do września. Rozpoczęła go wystawa zdjęć Anny Bedyńskiej w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie (czerwiec 2024). Do wystawy prowadzi pokryta kropkami al. Agrykola. Na lipiec i sierpień zaplanowano działania edukacyjne. We wrześniu odbędzie się premiera książki z fotografiami Bedyńskiej oraz informacjami na temat profilaktyki czerniaka (wydawcą jest holenderska organizacja o tej samej nazwie: Spot the Dot). Premiera albumu połączona będzie ze spotkaniem autorskim i rozmową na temat nowego podejścia do prowadzenia działań profilaktycznych. 

Wierzę, że fotografia ma ogromną moc. Przekazuje emocje, idee i piękno, ale przede wszystkim potrafi poruszyć i łączyć ludzi. Jeśli przy okazji spotkania ze Spot the Dot, ktoś dowie się, że powinien mapować ciało tak, jak mapujemy przestrzeń wokół nas, i dzięki temu zrobi pierwszy krok w stronę profilaktyki czerniaka, będzie to oznaczało, że fotografia zyskała jeszcze jedną ważną funkcję – angażowania ludzi do dbania o swoje zdrowie – komentuje Anna Bedyńska.

Dlaczego Fundacja chce mówić o profilaktyce w nowy sposób?

Fundacja Rak’n’Roll kolejny raz w nieszablonowy sposób zaprasza do profilaktyki. Inicjatywy, które zachęcają do potwierdzania zdrowia oraz treści i kampanie tematyczne prowadzone są „daleko od choroby” i emocji z nią związanych. W ramach nurtu Profilaktyka Na Nowo, Rak’n’Roll przekonuje do mówienia o badaniach profilaktycznych hasłami związanymi z pielęgnacją, dbaniem o siebie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.