Kampania prozdrowotna na temat tej choroby trwa cały rok. Warto pamiętać o profilaktycznych badaniach. Jak wspomóc organizm, żeby tej choroby uniknąć?
Cukrzyca stała się jedną z najpopularniejszych chorób na ziemi. Rozwój tej choroby ściśle związany jest z trybem życia oraz dietą.
Kiedy powinniśmy robić badania?
To nie jest tak, że robimy badania, gdy już chorujemy – mówi Renata Krupa, lekarz diabetolog ze Szpitala Czerniakowskiego.
A warto unikać powikłań cukrzycy, którymi są między innymi:
- zaburzenia procesów metabolicznych,
- retinopatia, czyli uszkodzenie siatkówki w oku,
- neuropatia,
- stopa cukrzycowa.
Statystyki mówią, że 1 na 10 dorosłych osób na świecie choruje na cukrzycę, z czego aż 50% z nich nie jest jeszcze zdiagnozowanych.
Czy diagnozy cukrzycy należy się obawiać?
Diagnozy nie należy się bać, jeśli są jakiekolwiek objawy, warto to zbadać. Już możemy leczyć stany przedcukrzycowe nie doprowadzając do cukrzycy – informuje Renata Krupa.
Do najczęstszych objawów cukrzycy należą: osłabienie, senność, wzmożone pragnienie i suchość ust oraz nagła utrata masy ciała.
Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu poważnych powikłań, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i wdrożenie m.in. zmiany trybu życia. Niektórzy obawiają się, że te zmiany będą dokuczliwe.
Te zmiany to nic innego niż to, co powinnismy zalecić zdrowemu pacjentowi – dodaje Reneta Krupa.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, cukrzyca nie zawsze oznacza konieczność wdrożenia insuliny.
A same zmiany doprowadzają do poprawy naszej ogólnej kondycji i samopoczucia, jak mówi lekarz diabetolog.
To nie jest radykalna zmiana, wręcz odwrotnie, komfort dla pacjenta będzie lepszy – dopowiada diabetolog.
Co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania?
Siedzący tryb życia, mało ruchu, łatwy dostęp do wysoko przetworzonych produktów; to wszystko ma wpływ na to, że cukrzyca nie zwalnia tempa i chorych na świecie jest coraz więcej.
Razem z lekarzem przy pierwszych objawach warto się zastanowić co można zmienić, żeby nie doprowadzić do cukrzycy lub jej rozwoju.
Cukrzyca to podstępna choroba. Może nie dawać żadnych objawów, dopóki wartości glikemii nie będą bardzo wysokie.
Skąd więc mamy wiedzieć, kiedy zacząć się badać?
Niezależnie od wieku istnieje grupa pacjentów o podwyższonym ryzyku zachorowania i ta grupa powinna sprawdzać wartości glikemii raz do roku.
Jeśli mamy w rodzinie cukrzyce, to jest szansa, że zachorujemy – kończy lekarz diabetolog.
Ponadto na cukrzycę narażone są kobiety, które mają zaburzenie lipidowe, zespół policystycznych jajników oraz przeszły cukrzycę w okresie ciąży.