W 80 rocznicę powstania warszawskiego Muzeum Powstania uczci wraz z artystami pamięć o powstańcach w niezwykły sposób.
Przed nami premiera opery pod tytułem „D’arc”. Tytuł nawiązuje nie tylko do francuskiej bohaterki narodowej Joanny D’arc, ale również do ciemności i walki bohaterek z mrokiem powstania.
Spektakl ma być wyjątkowy ponieważ oprócz wyjątkowej oprawy muzycznej, akcja będzie się toczyć nie na zwykłej scenie a na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego jak i poza jego murami, np. na balkonie pobliskiej kamienicy.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to ostatnia okrągła rocznica, w której weźmie udział tylu uczestników i uczestniczek Powstania. Tegoroczne obchody musiały być więc wyjątkowe. Projekt opery powstał po to, by uczcić naszych przodków, a także Warszawę. „D’ARC” to efekt wielomiesięcznej pracy blisko 100 osób, z których aż 40 występuje na scenie – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Opera „D’arc” to spektakularne widowisko, ze wspaniałą oprawą oraz scenografią wykraczającą po za mury muzeum.
Więcej o tym co będziemy mogli zobaczyć nasz reporter Marcin Owczarek.
To nie tylko hołd złożony naszym przodkom. To także podróż przez muzyczne i teatralne konwencje.
To opera site specific – mówi Krystian Lada, reżyser spektaklu.
Muzyka i sztuka zintegrowana z miejscem
Reżyser Krystian Lada współpracuje z najważniejszymi scenami operowymi Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec. Spektakle tego artysty często rozgrywają się w nietypowych przestrzeniach, takich jak hale produkcyjne, budynki dawnych szpitali czy miejskie place.
Premiera opery odbędzie się 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Bilety na spektakle 3–6 sierpnia dostępne są na stronie muzeum.
Sprzedaż biletów ruszy 25 lipca.